ŠESŤ DNÍ PRACOVAŤ, JEDEN SVÄTIŤ

Zamestnávatelia nebudú môcť hroziť zamestnancom, že ak nebudú ochotní pracovať v nedeľu, tak dostanú výpoveď a budú nahradení inými osobami.

Foto PEXELS
Dátum 15.05.2020

BRATISLAVA 15. mája (TASR-OTS/extraplus.sk) - Spojiť podporu Svetového dňa rodiny s témou voľnej nedele do jedného posolstva "Byť s rodinou je sviatok" je aktivita poslancov Kresťanskej únie (KÚ) s cieľom poukázať nielen na význam rodiny, ako základnej bunky spoločnosti, ale i na čas, ktorý by mal aj legislatívne patriť zaslúženému oddychu. "Každý deň v kruhu rodiny je nedeľou," uvádza Anna Záborská líderka KÚ. "Ten čas je vzácny, a preto by sme ho mali vzájomne zdieľať, napĺňať v kruhu blízkych. 

Práve nedeľa je z rôznych pohľadov tradičný deň, kedy práca stíchne a máme priestor rozvíjať vzťahy ako doma, tak i medzi priateľmi.
Voľná nedeľa rozhodne ekonomiku nepoloží. Pandémia nám ukázala, že nie obchody v nedeľu nám chýbajú, ale naši blízki, naša rodina". Argumenty za voľnú nedeľu sú jasné. Ak diskutujeme o nedeli bez práce (s výnimkou profesií, ktoré musia byť vykonávané nepretržite) argument, že aj v tento deň si chceme kúpiť teplé rožky či novú košeľu neobstojí. Potlačme svoje konzumné návyky aspoň v jeden deň, pretože ich vieme naplno uspokojiť počas tých predchádzajúcich šiestich. Aj pandémia a s ňou súvisiace reštrikcie pri otváraní obchodov či karanténa nás naučila lepšie plánovať nákupy a organizovať si život s rodinou. Vidíme, že voľné nedele náš život vôbec neukrátili.   

Prečo by nedeľa mala patriť rodine?

Nedeľa je jediný deň, keď môže mať celá rodina voľno (deti, rodičia). Je to jediný deň keď sa dajú plánovať spoločné aktivity. Sobota a nedeľa sú dni, keď sa upokojuje doprava, oddýchne si aj životné prostredie a ľudia s ním.
Nedeľa udáva takt, tempo týždňa - je medzníkom medzi týždňami - bez tohto taktu si človek neoddýchne, čo spôsobuje choroby a stres.

Nedeľa je sviatok rodiny a vzťahov. Človek nežije len z práce ale aj z oddychu, aby následne bol pripravený plniť si svoje pracovné povinnosti, jedine v nedeľu alebo sobotu popoludní sa dajú plánovať stretnutie s priateľmi (inak sa človek pracujúci v nedeľu stane outsider, stráca spoločenské návyky). 
Nedeľa je jediný deň v týždni, keď je človek sám sebe pánom (nikto iný človeku neudáva priebeh dňa, len on sám).

Nedeľa garantuje aj právo na realizovanie ústavného práva na vierovyznanie (väčšina cirkví a náboženských spoločností SR realizuje rituály v nedeľu).

Psychológovia sa zhodujú v tom, že nedeľa je najlepšia prevencia na Burnout-syndróm (syndróm vyhorenia). U našich rakúskych susedov, kde je zákaz predaja potravín v nedeľu, kriminalistické štatistiky ukazujú, že sa znižuje počet činov rušenia verejného poriadku, výtržníctva.
Zamestnávatelia nebudú môcť hroziť zamestnancom, že ak nebudú ochotní pracovať v nedeľu, tak dostanú výpoveď a budú nahradení inými osobami. Štúdie ukázali, že krajiny, ktoré boli liberálne k nedeli, tak sa im nezvýšilo HDP, obchodom sa neoplatilo udržiavať prevádzku v nedeľu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.