ŠIMEČKA TVRDÍ, ŽE FICO OHROZUJE SLOVENSKÉ DETI

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko a strany Sloboda a Solidarita a Za ľudí vyzývajú premiéra Roberta Fica, aby okamžite zvolal Bezpečnostnú radu Slovenskej republiky v súvislosti s hrozbami bombových útokov na školách. Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka zdôrazňuje, že takéto hrozby sú absolútne neakceptovateľné.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 13.05.2024

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko a strany Sloboda a Solidarita a Za ľudí vyzývajú premiéra Roberta Fica, aby okamžite zvolal Bezpečnostnú radu Slovenskej republiky v súvislosti s hrozbami bombových útokov na školách. Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka zdôrazňuje, že takéto hrozby sú absolútne neakceptovateľné.

„Tento pokračujúci jav sa nedá nazvať inak ako terorizmus a vláda by mala okamžite zasiahnuť. Robert Fico veľa rozpráva o mieri, bezpečnostné rady necháva zvolať vždy, keď mu to vyhovuje - dlažobné kocky po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, neznámy Tadžik tesne pred voľbami, ale keď treba zabezpečiť pokoj pre tisícky detí na Slovensku, k činu sa veľmi nemá,“ uviedol na sociálnej sieti a dodal, že naše deti a ich učitelia si zaslúžia bezpečné prostredie.

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling upozornil na to, že dnes vyhrážky bombovými útokmi pokračovali na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, ktorú museli evakuovať. „Teraz mi povedzte, čo robí vláda a čo robí premiér. Ja ho žiadam, aby zvolal bezpečnostnú radu, aby sa tam postavil a aby sa tam postavil minister vnútra, minister školstva a reálne povedali, aká je situácia,“ povedal dnes v Rádiu Expres.

Vláda by podľa neho mala čím skôr informovať verejnosť, školy, učiteľov aj rodičov. Dodal, že mnohé školy museli vyhadzovať obedy, keďže žiaci boli evakuovaní. Zároveň pripomenul, že vláda nedávno urobila „divadlo“ v súvislosti s migrantmi, ktoré stálo milión eur, no teraz je, paradoxne, ticho. „Robili si tam videá, chytili nula migrantov a potom tu je ohrozenie našich najmenších, 1 500 základných škôl, vysoká škola - a všetci sú ticho.

Nechali štátnu tajomníčku Luciu Kurilovskú, aby povedala, že všetko je v poriadku a že osem pyrotechnikov na celom Slovensku pozrelo tie školy,“ povedal exminister školstva Gröhling a dodal, že je presvedčený, že bombové vyhrážky, ktoré prišli z ruských e-mailov, sú súčasťou ruskej hybridnej vojny na území Európy. Naznačil, že bezpečnostná hrozba existuje aj v súvislosti s jeho osobou, no nechcel to bližšie špecifikovať.

„Teraz sme mali jedno stretnutie ohľadom mojej bezpečnosti, tak uvidíme, ako to dopadne,“ povedal. Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová poukazuje na to, že minulý týždeň sa vláda vyjadrila, že má vyhrážky bombovými útokmi na školy pod kontrolou, no hrozby pokračujú aj dnes. „Nikdy predtým nebola takto ohrozená bezpečnosť ľudí na Slovensku, keďže hromadným vyhrážkam bombovými útokmi čelia súdy, firmy, škôlky, školy a najnovšie aj vysoké školy. Robert Fico mal už minulý týždeň zvolať Bezpečnostnú radu SR, veď ide o bezpečnosť, výučbu a najmä psychickú pohodu detí a mladých ľudí na školách,“ vyhlásila.

Ako ďalej dodala, keď treba zrušiť špeciálnu prokuratúru, zvýšiť si platy alebo zrušiť preplácanie zdravotnej starostlivosti na zuby - to vie vláda konať expresne, zo dňa na deň. „Keď ide o bezpečnosť detí, tak vláda nič nerobí – od ministra Richarda Rašiho, ktorý má na starosti kybernetickú bezpečnosť, cez šéfa SIS až po Roberta Fica, ktorý sa venuje veciam, ktoré sú pre Slovensko absolútne nepodstatné,“ uzavrela Remišová.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.