ŠIMKOVIČOVÁ: MOJE ROZHODNUTIE BOL JEDINÝ SPRÁVNY KROK

Martin Šimkovičová, ministerka kultúry: Vážení priatelia, musím konštatovať, že k môjmu rozhodnutiu zrušiť tzv. nový programový prvok v dotačnom systéme Ministerstva kultúry SR - Dotačný program 5 – Podpora a rozvoj mediálnej výchovy a boj proti dezinformáciám, sa už vyjadrili mnohí, najmä opoziční politici, novinári aj laická verejnosť.

Foto  SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 19.12.2023

Vážení priatelia, musím konštatovať, že k môjmu rozhodnutiu zrušiť tzv. nový programový prvok v dotačnom systéme Ministerstva kultúry SR - Dotačný program 5 – Podpora a rozvoj mediálnej výchovy a boj proti dezinformáciám, sa už vyjadrili mnohí, najmä opoziční politici, novinári aj laická verejnosť. A musím povedať, že nie vždy lichotivo a už vôbec nie so znalosťou faktov.

Áno, musím konštatovať, že moje rozhodnutie zrušiť tzv. nový programový prvok v dotačnom systéme Ministerstva kultúry SR - Dotačný program 5 – Podpora a rozvoj mediálnej výchovy a boj proti dezinformáciám, bol správny krok. Nariadila som tiež kontrolu a interný audit procesov pri vzniku dezinformačného dotačného programu, z ktorých už máme prvé relevantné informácie.

A podržte sa, ideme z kopca. Iste si pamätáte aprílovú návštevu 21 štátnych úradníkov a predstaviteľov mimovládok na pôde EÚ a NATO. Viedol ju Daniel Milo, exmanžel ex predsedníčky Progresívneho Slovenska Biháriovej a žiadali predstaviteľov NATO o poslanie tímu na Slovensko, ktorý musí čo najskôr riešiť otázku slovenských volieb. Pretože, keď vraj vyhrá Fico a Pellegrini, SR vystúpi z NATO.

Samozrejme blud. Len niekoľko dní pred touto podarenou aprílovou misiou, podľa našich doterajších zistení, píše vtedajší 1. štátny tajomník Kutaš list ministerke Milanovej. Žiada ju o presun 300 tisíc do tohto dotačného programu. Zdôvodňuje to „potrebou masového investovania do boja s dezinformáciami a digitálnej gramotnosti, aby sme vraj zvýšili odolnosť obyvateľstva SR.“

A vôbec sa netají tým, že by malo ísť o programovú podporu najmä s ohľadom na blížiace sa parlamentné voľby. Ministerka Hroncová, ktorá na rezort kultúry nastúpila po vymenovaní Ódorovej vlády, určila hodnotiacu komisiu v polovici augusta 2023. A v tomto momente sa dostávame k ďalším prekvapeniam.

Aká je to náhodička, že členom komisie sa stal napríklad bývalý predseda politickej strany Spolu Juraj Hipš, ktorá v roku 2020 kandidovala so stranou Progresívne Slovensko. Tento pán je zakladateľ mimovládky Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. A Centrum požiadalo a malo dostať na výchovu a boj s dezinformáciami dotáciu 7940 eur.

Ďalším hodnotiteľom bol spomínaný Daniel Milo, o ktorom nikto na Slovensku nepochybuje, že je hlásnou trúbou progresívcov. V pomere 5:0 hlasovali za žiadosť Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť, kde v Správnej rade sedí Tomáš Bella z denníka N, členkou valného zhromaždenia je Emília Syčáková Beblavá a titulom čestný predseda sa hrdí Miroslav Beblavý. A to nie je všetko, ďalšie zaujímavé fakty nám potvrdí správa z auditu. Určite budem verejnosť informovať.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.