ŠIMKOVIČOVÁ: NOVELA ZÁKONA O FPU PRINESIE SPRAVODLIVEJŠIE HODNOTENIE PROJEKTOV

Legislatívne úpravy prinesú podľa ministerky aj systémovú pomoc a rozvoj kultúrnej infraštruktúry v regiónoch. Na túto sumu bude vyčlenených 10 miliónov eur, o ktoré sme rozpočet fondu navýšili, upozornila ministerka. Posilnenie právomocí rady so zastúpením nominantov ministerstva kultúry považuje za absolútne prirodzený a legitímny krok, vzhľadom na verejné zdroje, s ktorými fond narába.

Foto SITA/MILAN ILLIK
Dátum 12.06.2024

Novela zákona o Fonde na podporu umenia (FPU) bude znamenať podporu zmysluplných projektov na základe transparentnejšieho a spravodlivejšieho posudzovania. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) to uviedla v reakcii na v utorok (11. 6.) definitívne schválenú novelu zákona o verejnoprávnom fonde.

Legislatívne úpravy prinesú podľa ministerky aj systémovú pomoc a rozvoj kultúrnej infraštruktúry v regiónoch. "Na túto sumu bude vyčlenených 10 miliónov eur, o ktoré sme rozpočet fondu navýšili," upozornila ministerka. Posilnenie právomocí rady so zastúpením nominantov ministerstva kultúry považuje za absolútne prirodzený a legitímny krok, vzhľadom na verejné zdroje, s ktorými fond narába.

Pripomenula, že v zmysle novely sa rozšíri aj podiel z príspevku štátu, ktorý môže byť použitý na priority určené rezortom kultúry. Vyšší bude aj percentuálny podiel z určených príjmov fondu na jeho vlastnú prevádzku. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválili novelu zákona o Fonde na podporu umenia.

O poskytnutí peňazí z fondu tak bude po novom rozhodovať rada fondu. Prihliadať bude na stanovisko odbornej komisie, ktorá bude poradným orgánom rady, no stanovisko nebude pre radu záväzné. Počet členov rady sa zvýši z deviatich na 13. Siedmich bude menovať priamo minister kultúry, jedného bude menovať minister na návrh starostov obcí, primátorov miest a predsedov samosprávnych krajov.

Princíp menovania zvyšných členov komisie zostáva zachovaný podľa platného znenia zákona. Novela má byť účinná od 1. augusta. Prezidentka novelu vrátila poslancom na opätovné prerokovanie s tým, že v nej vidí rozpor s ústavou.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.