ŠKANDÁL: VÝZNAMNÚ HISTORICKÚ OSOBNOSŤ BIELEJ RASY FILMÁRI NAHRADILI ČERNOŠKOU

Britská televízia odvysielala seriálovú novinku o anglickej kráľovnej a druhej manželke kráľa Henricha VIII. Tudora Anne Boleynovej. Zarážajúce však je, že významnú historickú osobnosť bielej rasy hrá černošská herečka. 

Foto CHANNEL 5/Anne Boleyn/EXTRA PLUS
Dátum 10.06.2021

V novodobej kinematografii by sme len ťažko hľadali dielo, v ktorom nevystupujú herci farebnej pleti alebo sa neupozorňuje na túto problematiku. Témy rovnoprávnosti, čo sa týka rasy, orientácie alebo rodu sa objavujú v rôznych sférach. Je však v poriadku, aby významnú historickú osobnosť bielej rasy hrala černoška? 

Britská televízna sieť Channel 5 odvysielala seriálovu novinku s názvom Anne Boleyn od režisérky Linsey Miller. Táto trojdielna miniséria je zasadená do diana okolo reálnej historickej postavy Anny Boleynovej, anglickej kráľovnej a druhej manželke kráľa Henricha VIII. Tudora. 

Zaujímavý námet o osobnosti anglickej histórie však množstvo divákov odsúdilo kvôli viacerým dôvodom. Režisérka sa totiž rozhodla, že do role predstaviteľky Anne Boleyn, ktorá bola v skutočnosti osobou bielej rasy dosadí černošskú herečku Jodie Turner-Smith. To sa viacerým divákom z historického hľadiska nepáči, keďže príbeh sa opiera o realitu a miniséria je charakterizovaná ako historický seriál. 


Diváci si myslia, že ide o jasnú úpravu skutočnosti najmä kvôli pretláčaniu upozorňovania na diskrimináciu. Do minulého storočia totiž nesmeli v sídle britských panovníkov pôsobiť ľudia inej nez bielej rasy. 

Tvorcovia sa v historickej dráme, z obdobia 16. storočia snažili otvoriť témy rasizmu a homosexuality, pretože viacero postáv sú lesbičky a gayovia. Mnoho ľudí, ktorí od seriálu čakali najmä historické fakty odsúdili toto dielo do zatratenia. Prevláda názor, že ide o odpad. Na Československej filmovej databáze bol seriál ohodnotený na 2% a tým sa zaradil medzi najhoršie seriály, na 15. miesto. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.