ŠKANDALÓZNE VAROVANIE PREDSTAVITEĽOV EÚ - HRANICE CHCÚ NECHAŤ OTVORENÉ

Von der Leyenová kritizovala, že niektoré členské štáty EÚ už zaviedli zákazy letov a vstupov cez hranice, a pripomenula, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nepovažuje všeobecné zákazy cestovania za najúčinnejšie

Foto TASR/AP
Dátum 13.03.2020

BRUSEL 13. marca (TASR/etraplus.sk) - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová varovala v piatok pred zavedením jednostranných cestovných obmedzení v boji proti epidémii koronavírusu. Na koordinované celoeurópske úsilie pri zatváraní vnútorných hraníc medzi členskými krajinami EÚ vyzvala aj eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová.

Von der Leyenová kritizovala, že niektoré členské štáty EÚ už zaviedli zákazy letov a vstupov cez hranice, a pripomenula, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) "nepovažuje všeobecné zákazy cestovania za najúčinnejšie". Namiesto toho by podľa jej slov malo byť posilnené zdravotné vyšetrovanie priamo na hraniciach. V podobnom duchu sa vyslovili aj ministri vnútra na piatkovom zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné veci a spravodlivosť v Bruseli.

"Akékoľvek obmedzenia v Európskej únii uložené v oblasti voľného pohybu s cieľom obmedziť šírenie koronavírusu by sa mali prijímať koordinovane, aby neboli kontraproduktívne a aby nezhoršili zdravotnú pohotovosť," uvádza sa v záveroch zasadnutia Rady ministrov.

Eurokomisárka Johanssonová v tejto súvislosti zdôraznila, že akékoľvek obmedzenia na hraniciach musia byť "koordinované, operatívne, primerané a efektívne".

Švédsky minister vnútra Mikael Damberg podľa tlačovej agentúry Reuters dodal, že "správne opatrenia treba prijímať v správny čas", zároveň však zdôraznil, že dopravný systém musí fungovať a zaisťovať zásobovanie potravinami a sanitárnymi zariadeniami, čo je dôležité pre všetky európske krajiny, aby mohli zvládať túto krízu. Šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn sa vyslovil proti uzatváraniu hraníc a za prijatie európskej dohody v tejto záležitosti.

V podobnom duchu vystúpil aj chorvátsky minister vnútra Davor Božinovič, ktorého krajina v súčasnosti predsedá Rade EÚ, keď zopakoval výzvy na väčšiu koordináciu na úrovni EÚ. "Máme k sebe príliš blízko. Ak budeme konať jednotne, bude to lepšie pre nás všetkých," skonštatoval Božinovič.

Agentúra Reuters pripomenula, že Rakúsko zaviedlo kontroly na hraniciach s Talianskom, aby zabránilo vstupom osôb z tejto krajiny. Česká republika, Slovensko a Slovinsko sprísnili tiež svoje opatrenia, Španielsko umiestnilo do karantény štyri mestá a zakázalo lety z Talianska, kým Nemecko, hospodársky motor EÚ, zatiaľ žiadne hraničné obmedzenia nezaviedlo.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.