SKLENÁR: USA SÚ V OBLASTI MODERNIZÁCIE OZBROJENÝCH SÍL KĽÚČOVÝM PARTNEROM SLOVENSKA

Americká strana ocenila politickú a praktickú podporu, ktorú Slovensko poskytuje Ukrajine. Sklenár sa vyjadril, že Slovensko je pripravené pomáhať Ukrajine aj naďalej, pričom SR aktuálne identifikuje možnosti spolupráce s ukrajinským obranným priemyslom v oblasti odmínovacích zariadení.

Foto SITA/TOMÁŠ SOMR
Dátum 08.09.2023

USA sú v oblasti modernizácie ozbrojených síl kľúčovým partnerom Slovenska. Uviedol to minister obrany Martin Sklenár, ktorý počas svojej zahraničnej cesty v Spojených štátoch amerických absolvoval vo Washingtone bilaterálne rokovanie s námestníčkou ministra obrany pre politické záležitosti Sashou Baker.

Rokovali o bilaterálnej obrannej spolupráci, pomoci Ukrajine a tiež o posilňovaní východného krídla Severoatlantickej aliancie. Sklenár dal do pozornosti vysokú úroveň bilaterálnej spolupráce v oblasti obrany, ktorej dôkazom je podľa neho obstarávanie stíhačiek F-16, akvizícia vrtuľníkov UH-60, ako aj ďalšie projekty v oblasti vyzbrojovania, ktoré sú financované z amerických podporných fondov. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner.

Minister obrany vyhlásil, že skutočným spojencom záleží na tom, aby sa partneri cítili bezpečne. „My tento záujem z americkej strany dlhodobo vnímame a vidíme aj reálne kroky v podobe podpory modernizácie Ozbrojených síl (OS) SR a nášho obranného priemyslu.

Nie sú to však iba akvizičné projekty, ale aj skutočnosť, že americkí vojaci a personál v reakcii na ruskú okupáciu Ukrajiny pôsobia na území SR v rámci jednotiek NATO – to všetko prispieva k už beztak silnému historickému spojenectvu a záväzku kolektívnej obrany,“ dodal Sklenár s tým, že súčasťou bilaterálnej spolupráce aj americká asistencia a pomoc pri vzdelávaní a výcviku príslušníkov OS SR.

Americká strana ocenila politickú a praktickú podporu, ktorú Slovensko poskytuje Ukrajine. Sklenár sa vyjadril, že Slovensko je pripravené pomáhať Ukrajine aj naďalej, pričom SR aktuálne identifikuje možnosti spolupráce s ukrajinským obranným priemyslom v oblasti odmínovacích zariadení.

„Pokračujú tiež procesy súvisiace so zvyšovaním kapacít slovenských firiem na produkciu delostreleckej munície, ktorú Ukrajina naliehavo potrebuje," doplnil šéf rezortu obrany, ktorý v rámci svojej zahraničnej cesty navštívil aj fabriku spoločnosti Lockheed Martin v meste Greenville v Južnej Karolíne, kde mu predstavili prvé lietadlo F-16 so slovenským znakom.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.