SLNIEČKARSKA TRAGIKOMÉDIA

Protifašistický pochod pôsobil skôr ako protislovenský 

Foto TASR/PAVOL ZACHAR
Dátum 26.03.2017

Vystupovať proti fašizmu je správne, no vystupovať proti nemu je dnes hlavne in. Uvedomujú si to viaceré osobnosti i aktivisti, ale niekedy nie je jasné, či si v prvom rade uvedomujú, proti čomu to pod rúškom antifašizmu vlastne vystupujú.

Ďalšia výzva

Zvykli sme si, že rôzne verejné výzvy osobností dnes fungujú ako forma sebalegitimizácie alebo inak povedané, potľapkávania sa po pleciach s tým, že komu dajú dokument podpísať, ten je relevantný. Pokojne by sme mohli hovoriť o osobnostiach s veľkým O, nie však pre ich význam, ale skôr preto, že ich zloženie je už do veľkej miery štandardizované a ohlas na ich apely štandardne minimálny. Aj medzi signatármi najnovšej výzvy Zastavme fašizmus nemohli chýbať ľudia ako liberálny humorista Ján Gordulič, selektívny bojovník proti extrémizmu Ján Benčík, LGBTI aktivistka Hana Fábry, podnikateľ Ivan Štefunko z chystanej strany Progresívne Slovensko či radikálna feministka Dana Vitálošová. Dokument apeluje na predsedov demokratických strán, aby sa spojili s cieľom porážky Mariana Kotlebu v najbližších župných  voľbách.

Vplyv tretieho sektora

Na výzvach postaviť sa fašizmu by nemalo byť nič smiešne, no, bohužiaľ, dnešní nominálni antifašisti dokážu z celej záležitosti vyrobiť skutočnú tragikomédiu. To sa naplno ukázalo počas pochodu pomenovaného Antifašistická mobilizácia, ktorý v Bratislave prebehol 11. marca. Zúčastnili sa na ňom aj viacerí signatári zmienenej výzvy. Poslanec Martin Poliačik si dokonca s Jánom Benčíkom zapózoval s plagátom pozývajúcim na akciu. Zjavne ich netrápilo, že na ňom svieti symbol extrémistického ultraľavicového hnutia Antifa, ktoré má po celom svete na svedomí násilnosti a v USA sa uvažuje o jeho zaradení na zoznam teroristických organizácií. Rovnako ako podporovatelia hnutia Antifa, aj slovenskí antifašisti ovplyvnení tretím sektorom zjavne stratili pojem o tom, čo je to vlastne ten fašizmus. Náhodný pozorovateľ by totiž prišiel k záveru, že išlo o pochod skôr protislovenský ako protifašistický. Protestujúci sa hrdili transparentami hlásajúcimi napríklad „Za národ ani za Boha!“, „Nie sme žiaden národ“ alebo „Vlastenectvo je, keď si trápny“. Akoby si nedokázali uvedomiť, že práve vlastenectvo bolo hlavnou hnacou silou, ktorá fašizmus naposledy porazila. Na pochode oficiálne namierenému proti fašizmu tak týmto spôsobom slniečkari napľuli na hroby všetkých patriotických vojakov, ktorí v boji proti tretej ríši položili životy za svoju domovinu. Tam sa však zmätenosť účastníkov akcie neskončila. So svojím prejavom vystúpila napríklad aj signatárka výzvy a feministická aktivistka Dana Vitálošová. Vo svojom prejave dokázala počas 30 sekúnd skritizovať alfasamcov, patriarchálne hodnoty aj bielych heterosexuálnych mužov, spomenúť inakosť, menšiny, transľudí a spropagovať pozitívnu diskrimináciu. Na konci prejavu sa človek mohol čudovať, čo má propagácia korozívnych progresivistických hodnôt spoločné s bojom proti fašizmu. Podobné podujatia  poukazujú na alarmujúci trend, že z antifašizmu sa v poslednom čase, bohužiaľ, stáva kódové označenie boja proti všetkému tradičnému a slovenskému.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.