SLOBODAN MILOŠEVIČ - NEVINNÝ

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu rozhodol, že niekdajší srbský prezident nebol zodpovedný za vojnové zločiny v Bosne a Hercegovine

Foto TASR/AP
Dátum 09.08.2016

Od deväťdesiatych rokov sa Radovan Karadžič a Slobodan Miloševič spomínali prakticky simultánne vždy, keď sa hovorilo o zverstvách páchaných počas občianskej vojny v Bosne a Hercegovine. Miloševič mal pritom podľa všeobecne uznávanej verzie udalostí niesť na etnických čistkách voči moslimskej populácii minimálne rovnaký podiel viny ako Karadžič. Dnes sa však ukázalo, že tieto obvinenia boli vykonštruované. Miloševičovo meno očistil Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu, keď v rozsudku nad Radovanom Karadžičom potvrdil, že Miloševič nenesie žiadnu vinu za zločiny spáchané voči moslimskému a chorvátskemu obyvateľstvu počas vojny v rokoch 1992-95. Práv naopak, v dokumente sa zmieňuje aj „opakovaná kritika a nesúhlas s politikou obvineného[Karadžiča] a vodcov bosnianskych Srbov.“ Údajný podiel na zločinoch v Bosne a Hercegovine bol pritom jednou zo zámienok na intervenciu NATO v roku 1999, teda neslávne známe „humanitárne bombardovanie“ viacerých civilných cieľov na území Srbska. Zo správy vyplýva, že tieto obvinenia boli falošné; slúžili teda iba ako casus belli, podobne ako v prípade vymyslených zbraní hromadného ničenia Saddáma Husajna.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.