SLOVENSKÉ BANSKÉ MÚZEUM PRIŠLO O 20.000 TURISTOV A MÁ STRATU VYŠE 71.000 EUR

Na poklese návštevnosti SBM sa podieľala najmä absencia zahraničných turistov.

Foto ARCHÍV EP
Dátum 07.10.2020

BANSKÁ ŠTIAVNICA 7. októbra (TASR/extraplus.sk) – Slovenské banské múzeum (SBM) navštívilo počas letnej turistickej sezóny o takmer 20.000 menej návštevníkov ako minulý rok, pričom na poklese sa podieľala najmä absencia zahraničných turistov. Negatívna bilancia sezóny sa odzrkadlila aj vo výraznej finančnej strate. TASR o detailoch informovala Petra Páchniková, vedúca odboru marketingu a environmentálnej výchovy SBM.

„Od mája do konca septembra navštívilo Slovenské banské múzeum 87.726 osôb, z toho 2,5 percenta tvorili zahraniční turisti. Oproti roku 2019 je to za rovnaké obdobie o 19.851 ľudí menej, čo predstavuje pokles návštevnosti o 18,45 percenta,“ priblížila Páchniková. Dodala, že turisti zo zahraničia tvorili minulý rok viac ako 13 percent všetkých návštevníkov. Výrazný pokles turistov sa v SBM odzrkadlil aj v príjmoch. „Múzeum eviduje k 4. októbru celkovú stratu v tržbách viac ako 71.000 eur,“ povedala Páchniková. Návštevnosť má v jesenných mesiacoch navyše naďalej klesajúcu tendenciu, a to aj z dôvodu chýbajúcich školských skupín.

Podľa Páchnikovej je celková bilancia tohtoročnej letnej turistickej sezóny z pohľadu SBM jednoznačne negatívna. Pripomína, že expozície múzea boli na jar dva mesiace úplne uzatvorené, následne po uvoľnení opatrení prichádzali turisti nárazovo vo veľkých počtoch. „Spôsobilo síce zníženie dosahov krízy, ale z pohľadu cestovného ruchu aj pocit masovosti, stratu komfortu či zvýšenú agresivitu návštevníkov,“ prezradila.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.