SLOVENSKO JE POTRAVINOVO NESEBESTAČNÉ

Anton Stredák, poslanec Smer-SSD: Popri poprevratovom rozvrate fungujúcich poľnohospodárskych podnikov a nezvládnutých prístupových procesoch pri vstupe do EÚ, čo už dnes ovplyvniť nedokážeme, sú ešte dve príčiny, ktorých následky ovplyvniť vieme.

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 16.09.2023

Pochádza z Nitrianskeho kraja a tento rok 24. júla oslávil 60. narodeniny. Bol prvoligovým a medzinárodným futbalovým rozhodcom a práve na toto obdobie má krásne spomienky. Za jeho čias mala prvá futbalová liga veľmi dobrú úroveň, na zápasy chodilo množstvo ľudí a vďaka nim na štadiónoch panovala úžasná atmosféra. Prezradil nám, že UEFA platila rozhodcov na naše pomery nadštandardne. Za éry jeho pôsobenia mali veľkú hráčsku kvalitu najmä mužstvá Slovan, Inter, Trnava, Žilina a Košice, ale nezabúda pripomenúť, že vždy sa našli výborní hráči aj v menších mestách ako Humenné, Bardejov, Púchov alebo Dubnica. Jeho obľúbeným slovenským klubom je MŠK Žilina, podľa neho tam vždy boli slušní funkcionári, korektné divácke prostredie a vážil si hlavne ich skvelú prácu s mládežou. Jeho zahraničnou futbalovou srdcovkou je Real Madrid. Obdivoval Zinedine Zidana nielen pre jeho športové kvality, ale aj ľudský rozmer. Jednoznačný obdiv má však pre slovenského fenomenálneho futbalistu Ľubomíra Moravčíka, o ktorom hovorí, že na Slovensku sme ho nedokázali doceniť tak ako v zahraničí, pretože fanúšikovia vo Francúzsku či Škótsku ho milovali. Dnes je poslancom NR SR za stranu Smer-SSD. V zákonodarnom zbore pôsobí vo Výbore NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a v Osobitnom kontrolnom výbore NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Jeho dlhodobou témou je pôdohospodárstvo a potravinárstvo. Kandiduje na post poslanca NR SR za stranu Smer-SSD z 28. miesta na kandidátke. PaedDr. Anton Stredák.

Slovenská republika je potravinovo nesebestačná. Ako sa dá zvrátiť tento žalostný stav?

Tento nepriaznivý stav sa už úplne zvrátiť nedá. Popri poprevratovom rozvrate fungujúcich poľnohospodárskych podnikov a nezvládnutých prístupových procesoch pri vstupe do EÚ, čo už dnes ovplyvniť nedokážeme, sú ešte dve príčiny, ktorých následky ovplyvniť vieme. Prvou je nedostatočná národná podpora poľnohospodárstva. Túto oblasť sme nedocenili ani my, keď zástupca našej strany v rokoch 2012 až 2016 riadil rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Ak bude naša strana po predčasných parlamentných voľbách súčasťou vládnej koalície, presadíme, aby do rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka išla každoročne vyššia suma vnútroštátnej pomoci. Druhou príčinou sú pretrvávajúce dôsledky nevhodných metód privatizácie slovenského potravinárskeho a spracovateľského priemyslu, ktorý bol v podstate zlikvidovaný. To malo za následok, že pestovatelia a chovatelia nemali svoju produkciu komu predávať, v dôsledku čoho výrazne obmedzili najmä špeciálnu rastlinnú, ako aj živočíšnu výrobu. Východiskom je masívna podpora zameraná na zmiernenie investičného dlhu v spracovateľskom priemysle.

Poľnohospodári sa boria s mnohými problémami a vláda je k tomuto segmentu doslova macošská, prečo?

Všetky doterajšie vlády sa spoliehali na financovanie rezortu z európskych prostriedkov. Európska podporná politika v oblasti poľnohospodárstva je však založená na nepodporovaní rozvoja samotnej produkcie, ale skôr na jej utlmovaní. To, že je zameraná primárne na neproduktívne činnosti, najmä krajinotvorbu a plnenie environmentálnych opatrení, má dôsledky na štruktúru našej poľnohospodárskej produkcie. Ako príklad môžem uviesť totálny úbytok chovaných ošípaných, ich chov sa z európskych zdrojov nepodporuje. Vrchol tohto antiprodukčného mechanizmu podpory bol dosiahnutý pri rozdelení zdrojov z plánu obnovy a stability, keď na základe rozhodnutia Matovičovej vlády do rezortu pôdohospodárstva nepríde ani euro.

Priam pravidlom sa stalo, že zo zahraničia dovážame nekvalitné potraviny. Ako riešiť tento problém dvojakej kvality?

Problémom dvojakej kvality potravín sa zaoberám dlhodobo. V rokoch 2018 – 2019, keď som pôsobil vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, sme nielen prostredníctvom príslušných zmien zákona o potravinách a zákona o veterinárnej starostlivosti zabezpečili ochranu slovenských občanov pred klamlivým označovaním potravín dvojakej kvality, ale sme úspešne otvorili diskusiu o tomto probléme na úrovni Európskej komisie. Som si však zároveň vedomý, že legislatívne a kontrolné mechanizmy problém dvojakej kvality potravín nevyriešia. Je potrebné zamerať sa na podporu producentov kvalitných slovenských potravín a vytváranie tzv. krátkych odbytových reťazcov, prostredníctvom ktorých by sa slovenské kvalitné potraviny za prijateľnú cenu dostali k spotrebiteľovi. Som rád, že sa nášmu poslaneckému klubu v NR SR podarilo presadiť zákon, ktorý výrobcov v rezorte počnúc 1. augustom na šesť mesiacov odbremení od značnej časti sociálnych odvodov, čo bude mať pozitívny vplyv na ceny potravín. Prvovýrobcov hospodáriacich na pôde totiž najviac trápia problémy späté s jej prístupnosťou a preukazovaním vzťahu k nej z hľadiska legitimity poberania priamych platieb na pôdu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.