SLOVENSKO POSIELA 152 VOJAKOV K RUSKÝM HRANICIAM

Návrh na zmenu mandátu a na vyslanie príslušníkov OS SR v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky odsúhlasili poslanci NR SR.

Foto TASR
Dátum 04.06.2020

BRATISLAVA 4. júna (TASR/extraplus.sk) - Pôsobenie Ozbrojených síl (OS) SR v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti (Enhanced Forward Presence - eFP) NATO v Lotyšsku, Litve, Estónsku a Poľsku bude pokračovať. Súčasný mandát sa pre opatrenia prijaté pre pandémiu ochorenia COVID-19 predĺži do 15. decembra. Do 152 príslušníkov OS SR by malo do operácie následne Slovensko vyslať v rámci nového príspevku. Návrh na zmenu mandátu a na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky vo štvrtok odsúhlasili poslanci Národnej rady (NR) SR.
 

HLASOVANIE SI MÔŽETE POZRIEŤ V PRILOŽENOM LINKU:

https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=44010

Aktuálne pôsobí v operácii do 152 profesionálnych vojakov OS SR, mandát sa im končí 30. júna. Z dôvodu realizácie opatrení na zabránenie šíreniu ochorenia COVID-19 navrhol rezort obrany pokračovať v pôsobení aktuálneho príspevku SR v eFP do 15. decembra, a to formou zmeny v súčasnosti platného mandátu. Poslanci tiež odobrili vyslanie do 152 príslušníkov OS SR v rámci nového príspevku SR v oblasti eFP, a to v termíne od 15. decembra do ukončenia eFP. Vojakov majú vyslať na vojenskú základňu Adaži s možnosťou pôsobenia na celom území Lotyšska, ale aj Litvy, Estónska a Poľska.

Novým vyslaním sa má štruktúra slovenského príspevku zmeniť. Mechanizovanú rotu má nahradiť účelové zoskupenie zahŕňajúce aj príspevok do veliteľstva eFP a spôsobilosti prieskumu. Doplniť sa majú spôsobilosti priamej a nepriamej podpory. Príslušníci OS SR majú tiež podľa MO SR v rámci nového príspevku SR plniť v eFP aj spôsobilosti priamej a nepriamej palebnej podpory a pôsobiť v tíme Vojenskej polície.Z dôvodu odovzdania a prevzatia funkcií počas pravidelných rotácií personálu má byť umožnené aj súčasné pôsobenie oboch rotácií, a to v trvaní do 14 dní.

Podľa ministerstva obrany sa za jeden zo základných elementov obrannej stratégie NATO už dlhšie považuje odstrašenie. Hlavným nositeľom zmien aliančnej obrany a politiky odstrašenia je Akčný plán pripravenosti (RAP) prijatý na samite NATO vo Walese v roku 2014. Na jeho základe NATO schválilo vo Varšave v roku 2016 Posilnenú predsunutú prítomnosť v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku. V každom z uvedených štátov pôsobí jedna mnohopráporová skupina, ktorú vedie tzv. rámcová krajina.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.