SLOVENSKO SI POLEPŠILO V REBRÍČKU VNÍMANIA KORUPCIE

Posun Slovenska v tejto súvislosti TIS pripisuje zvýšenému úsiliu polície a prokuratúry vyšetrovať korupciu a prípady zneužívania moci, vrátane vplyvných ľudí z politického a podnikateľského prostredia či orgánov činných v trestnom konaní a justície. 

Foto PIXABAY/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 30.01.2024

Slovensko si v rebríčku vnímania korupcie polepšilo, zo 180 krajín skončilo na 47. mieste. Informovala o tom nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS) s tým, že za rok 2023 je výsledná pozícia Slovenska o dve priečky vyššia ako rok pred tým, pričom od roku 2012 ide o najlepšie umiestenie. Vyplynulo to z najcitovanejšieho rebríčku vnímania korupcie (CPI), ktorý každoročne zostavuje centrála Transparency International v Berlíne. Ako organizácia doplnila, historicky najvyššie je aj skóre krajiny. Slovensko si polepšilo o ďalší bod na aktuálnych 54 zo 100, pričom platí, že čím je vyššie skóre, tým menej korupcie. Ako však upozorňuje TIS, skóre Slovenska reflektuje ešte obdobie predchádzajúcich vlád Eduarda Hegera a čiastočne aj Ľudovíta Ódora, kritizované kroky novej vlády Roberta Fica v oblasti právneho štátu sa tak na aktuálnom umiestnení a skóre ešte neodrážajú.

Pozíciu Slovenska sa za minulé volebné obdobie podarilo zlepšiť o 13 priečok zo 60. miesta, pričom ambíciou bývalej vlády bolo posunúť Slovensko vpred o 20 pozícií. Posun Slovenska v tejto súvislosti TIS pripisuje zvýšenému úsiliu polície a prokuratúry vyšetrovať korupciu a prípady zneužívania moci, vrátane vplyvných ľudí z politického a podnikateľského prostredia či orgánov činných v trestnom konaní a justície. „Pretrvávajúce zvýšené úsilie pri potieraní korupcie za posledné roky potvrdzujú aj štatistiky. Vlani bolo podľa predbežných dát prokuratúry stíhaných pre korupciu 160 osôb, k obžalobe prišlo v 75 prípadoch. Ide tak o podobné čísla ako za rok 2022," dodala organizácia s tým, že aj napriek najlepšiemu skóre v histórii Slovensko stále zaostáva za priemerom krajín EÚ. Priemer krajín EÚ je 64 bodov. Na čele aktuálneho rebríčka ostáva Dánsko, ktoré si udržalo skóre 90 bodov, druhé je Fínsko (87 budov) a na treťom mieste je Nový Zéland (85 bodov).

Podľa TIS bude aktuálna 47. priečka stropom pre Slovensko na dlhšie obdobie. „Obavy z krokov štvrtej Ficovej vlády vyjadrujú nielen mnohí experti, ale aj medzinárodné organizácie vrátane rezolúcie Európskeho parlamentu," vysvetľuje TIS a dodáva, že vývoj na Slovensku hodnotí kriticky aj správa centrály Transparency International k aktuálnemu rebríčku CPI. Tá poukazuje na sporné kroky novej vlády pri výmenách ľudí v justícii a polícii či na zrýchlené konanie pri rušení Úradu špeciálnej prokuratúry a znižovaní trestov za korupciu.

Rebríček zostal nezmenený aj od konca. Somálsko skončilo na 180. pozícií s 11 bodmi, Sýria, Južný Sudán a Venezuela skončili na 177. zdieľanej pozícii s 13 bodmi. Z európskych štátov sa najhoršie umiestnilo Rusko, a to na 141. mieste s 26 bodmi.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.