SLOVINSKO SA S KORONAVÍRUSOM PORÁTALO AKO PRVÉ

Krajina ako prvá v Európe ruší všetky opatrenia, od 31.5. do nej budú môcť vstupovať občania iných štátov bez povinnosti absolvovať povinnú karanténu

Foto ARCHÍV
Dátum 15.05.2020

ĽUBĽANA 15. mája (TASR/extraplus.sk) - Slovinsko v piatok ako vôbec prvá európska krajina vyhlásilo koniec epidémie koronavírusu na svojom území. Informovala o tom agentúra AP. Slovinská vláda v piatok deklarovala, že má šírenie vírusu pod kontrolou, takže už nie sú potrebné mimoriadne opatrenia na ochranu verejného zdravia.

Rozhodnutie o ich ukončení nadobudne účinnosť 31. mája. Od tohto dňa bude okrem iného uvoľnený režim na slovinských hraniciach - do krajiny budú môcť vstupovať obyvatelia iných štátov EÚ bez toho, aby museli ísť do povinnej karantény.

Slovinsko už dva dni po sebe hlási len jeden nový prípad nákazy a nijaké úmrtia. Počet hospitalizovaných pacientov podľa najnovšej bilancie klesol na 29, sedem z nich je na jednotkách JIS, píše agentúra STA. 

Táto malá balkánska krajina zaznamenala prvý prípad nákazy novým koronavírusom 4. marca u osoby, ktorá sa vrátila zo susedného Talianska. O osem dní neskôr slovinské úrady zaviedli epidemiologické opatrenia na celom území štátu. 

V Slovinsku doposiaľ potvrdili 1465 infikovaných a 103 úmrtí, z ktorých prevažnú väčšinu tvoria obyvatelia domovov dôchodcov. Celkovo bolo vykonaných vyše 67-tisíc testov. 

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.