SMER-SSD MÁ V ĎALŠOM PRIESKUME TAKMER 21 PERCENT

V prípade, že by sa voliči, ktorí teraz zvažujú voľbu Smeru až ako svoju druhú možnosť, nakoniec predsa len rozhodli dať svoj hlas práve strane Roberta Fica, potom by Smer mohol vo voľbách získať až 29 percent voličských hlasov.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 02.08.2023

Podľa aktuálneho exkluzívneho prieskumu spoločnosti SANEP pre televíziu ta3 z konca júla má aj naďalej v parlamentných voľbách najvyššiu šancu na víťazstvo strana Smer Roberta Fica. Parlamentné voľby by koncom júla vyhral Smer so ziskom 20,9 percenta hlasov, čím si polepšil oproti polovici júla o dve percentá. Strana Smer má aj naďalej najväčší volebný potenciál.

V prípade, že by sa voliči, ktorí teraz zvažujú voľbu Smeru až ako svoju druhú možnosť, nakoniec predsa len rozhodli dať svoj hlas práve strane Roberta Fica, potom by Smer mohol vo voľbách získať až 29 percent voličských hlasov. Koncom júla nastala zmena na druhom mieste.

Zatiaľ čo v polovici júla by sa na druhom mieste umiestnila strana Hlas, teraz by druhé miesto obsadila strana Progresívne Slovensko na čele s jej predsedom Michalom Šimečkom so ziskom 15,5 percenta a strana si tak oproti polovici júla polepšila o 1,7 percenta voličskej priazne. Volebný potenciál strany Progresívne Slovensko sa v súčasnosti pohybuje okolo 23 percent.

Hlas by koncom júla skončil na treťom mieste so ziskom 14,1 percenta a strana tak oproti prieskumu z polovice júla stratila 1,4 percenta voličov. Volebný potenciál strany Hlas sa teraz pohybuje okolo 18 percent. Do poslaneckých lavíc by teraz zasadli členovia ôsmich politických strán.

Štvrtá by skončila Republika so ziskom 8,8 percenta a oproti polovici júla si táto strana polepšila o 0,8 percenta voličskej priazne. Za Republikou nasleduje novoutvorená koalícia OĽaNO/Za ľudí/KU so ziskom 6,9 percenta, ktorá by sa však do Národnej rady SR v súčasnosti nedostala, pretože hranica na vstup do Národnej rady je v prípade koalícií stanovená na sedem percent. Koalícia OĽaNO/Za ľudí/KU stratila oproti polovici júla priazeň 1,6 percenta voličov.

Ďalej nasledujú hnutie Sme rodina (6,4 percenta) a SaS (6,1 percenta). Do parlamentu by sa ďalej dostala aj KDH so ziskom 6 percent a strana SNS so ziskom 5,2 percenta. Pred bránami parlamentu by ostali Demokrati (3,3 percenta) a Aliancia-Szövetség (2,7 percenta). Potrebných päť percent by nezískala ani ĽSNS (1,4 percenta) a zoskupenie Modrí, Most-Híd (1,1 percenta).

Ako tiež vyplýva z prieskumu agentúry SANEP, dvojtretinová väčšina oslovených si je istá stranou, ktorej by v parlamentných voľbách odovzdala svoj hlas. Váhajúcich je menej ako pätina.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.