SRBSKO ŽIADA O POMOC ČÍNU

Aleksandar Vučič: Neexistuje žiadna európska solidarita, je to všetko len rozprávka na papieri

Foto AP
Dátum 19.03.2020

BELEHRAD 19. marca (LEA HEČKOVÁ/extraplus.sk/TASR)- Srbské úrady sa v boji proti šíreniu nového koronavírusu rozhodli uplatniť aj zákaz nočného vychádzania v čase od 20.00 h do 05.00 h.

Pre obyvateľov miest vo veku nad 65 rokov platí od stredy 10.00 h celodenný zákaz vychádzania. Na vidieku, kde je obyvateľstvo zatiaľ ohrozené v menšej miere, platí takéto opatrenie pre ľudí starších ako 70 rokov.

Srbský prezident Aleksandar Vučič na tlačovej konferencii povedal, že najstaršej generácii má byť umožnené zaobstarať si najnutnejšie potreby v supermarketoch, ktoré budú osobitne pre tento účel otvorené každú nedeľu v čase od 04.00 do 07.00 h. Zásobovanie seniorov má zabezpečovať aj sieť pomocníkov.

Sprísnenie opatrení s cieľom spomaliť šírenie koronavírusu je podľa prezidenta nutné, keďže občania sa neriadili doterajšími odporúčaniami. Výnimku z nočného zákazu vychádzania budú mať len držitelia povolení umožňujúcich plnenie určitých úloh.
Podľa Vučiča tiež vláda plánuje úplné pozastavenie verejnej dopravy s výnimkou špeciálnych autobusových spojov pre zamestnancov v rozhodujúcich priemyselných odvetviach.

Do utorkového večera v Srbsku zaznamenali 72 prípadov nakazenia novým koronavírusom. Podľa Vučiča predstavuje osobitný problém zhruba 45.000 občanov, ktorí sa vrátili do Srbska od nedele a úrady im nariadili dvojtýždňovú samoizoláciu. Dodržiavanie tohto nariadenia kontroluje od utorka aj polícia, ktorá v priebehu dňa našla na nahlásených adresách zhruba 5400 zo 7600 kontrolovaných osôb. Prezident v tejto súvislosti prisľúbil prísne postihy.
Osobám, ktoré porušia príkaz zdravotníckych úradov na samoizoláciu, hrozí pokuta vo výške 150.000 dinárov (1277 eur).

Vučič zároveň potvrdil, že parlamentné voľby naplánované v Srbsku na 26. apríla sa po dohode s politickými silami odkladajú na neskôr. Nový termín má byť oznámený až po zvládnutí koronavírusovej epidémie. Vučič ešte v nedeľu vyhlásil v Srbsku núdzový stav s cieľom zastaviť šírenie nového koronavírusu. Opatrenie vedie k uzavretiu mnohých verejných priestorov a nasadeniu vojakov na stráženie dôležitých objektov, ako sú nemocnice.

Vučič zároveň vyjadril sklamanie nad vyjadreniami predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej, ktorá skonštatovala, že nový koronavírus Covid–19 je zaťažkávacia skúška pre zdravotníctvo v EÚ a, že je potrebné chrániť pracovníkov v zdravotníctve ochrannými pomôckami.

„Pracujeme na troch frontoch. Po prvé, spolupracujeme s priemyslom,aby sme podporili produkciu. Po druhé, je potrebné, aby ochranné pomôcky zostávali v únii. Preto sme zmenili pravidlá exportu. Ochranné pomôcky môžu byť exportované len s povolením vlád v EÚ. Po tretie, je potreba zdieľať tieto pomôcky v Európskej únii“ uzavrela Leyenová. Z jej vyjadrení vyplýva, že štáty čakajúce na začlenenie do EÚ ostali bokom a tým únia nemá v pláne pomôcť, no nakoniec nepomáha ani vlastním členom. Slovenskej republike dnes pomohla Čína, nie USA ani EÚ, keď priviezlo naše lietadlo z Číny milión rúšok a sto tisíc testovacích setov na koronavírus.

A práve aj srbský prezident Aleksandar Vučič sa obrátil s prosbou o pomoc na čínskeho prezidenta Si Ťin–pchinga, ktorému poslal list, s oslovením priateľ a brat, s tým, že do Číny a prezidenta vkladá nádej, že sú jedinní, ktorí môžu srbskému národu pomôcť. Podľa Vučiča Číňania vedia, čo to znamená, keď niekoho označíte za brata. A to, nielen môjho osobného priateľa a brata, ale priateľa brata celého štátu povedal srbský prezident.

EÚ by rada zintegrovala Srbsko a využila ich ekonomický trh, aby získala ďalšie odbytisko, ale neochotou pomôcť, mnohých občanov Srbska práve nesolidarita EÚ odradí od vstupu do „elitného“ klubu. Vučič nateraz nechce robiť politické závery, ale uvedomil si, že neexistuje žiadna európska solidarita, je to všetko len rozprávka na papieri a preto požiadal o spomínanú pomoc čínskeho prezidenta. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.