SRBSKO ŽIADA OSPRAVEDLNENIE OD EÚ – NIKOLA TESLA BOL SRB

Teslov pôvod je už dlho predmetom sporu medzi Srbskom a Chorvátskom

Foto ARCHÍV
Dátum 09.05.2020

BELEHRAD 9. mája (TASR/extraplus.sk) - Srbsko vyjadrilo protest voči Európskej únii za to, že jedna z jej publikácii srbského vynálezcu a priekopníka elektrotechniky Nikolu Teslu označuje za Chorváta, informovala v sobotu agentúra AP.

Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič v sobotu povedal, že do Bruselu poslal sťažnosť po tom, ako na vzdelávacom portáli EÚ Teslu označili za "slávneho Chorváta". Webový portál Learning Corner (Kútik na vzdelávanie) obsahuje materiály na výučbu žiakov základných a stredných škôl.Srbské ministerstvo kultúry žiada od EÚ ospravedlnenie.

Tesla, pôvodom Srb, sa narodil v roku 1856 v Rakúskom cisárstve na území mesta Smiljan pri Gospiči, ktoré je dnes súčasťou Chorvátska.

Tento vedec a vynálezca prežil väčšinu svojho života v zahraničí. Pracoval v Budapešti a Paríži predtým, ako v roku 1884 emigroval do USA, kde získal americké občianstvo. Zomrel v roku 1943 v New Yorku.

Teslov pôvod je už dlho predmetom sporu medzi Srbskom a Chorvátskom, pripomína AP. Obe krajiny boli v minulosti súčasťou bývalej Juhoslávie. Chorvátsko je v súčasnosti členskou krajinou EÚ, zatiaľ čo Srbsko sa uchádza o členstvo.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.