ŠTÁT TENTO ROK PRISPEL NA KULTÚRU MENŠÍN 7,7 MILIÓNA EUR

Slovensko podporilo spolu 1 424 kultúrnych projektov, 13 národnostných menšín a tiež projekty venované rozvoju interkultúrneho dialógu a porozumenia.

Foto ARchív
Dátum 11.07.2020

BRATISLAVA 11. júna (SITA/extraplus.sk) – Fond na podporu umenia národnostných menšín (Kult Minor) tento rok rozdelil viac ako 7,7 milióna eur. Podporil spolu 1 424 kultúrnych projektov, 13 národnostných menšín a tiež projekty venované rozvoju interkultúrneho dialógu a porozumenia. O činnosti fondu informovala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) na vyhodnotení 100 dní v úrade od nástupu do funkcie.  Ako dodala, fond už rozdelil celý svoj tohtoročný rozpočet určený na dotácie vo výške 7,6 milióna eur. Vyčlenené prostriedky mohol navýšiť na 7,7 milióna eur vďaka tomu, že mu ostali neprerozdelené financie z predošlých rokov.

Kult Minor aktuálne posudzuje žiadosti o podporu, ktoré prišli do poslednej, šiestej tohtoročnej výzvy pre bulharskú, českú a rómsku národnostnú menšinu za účelom zachovania, vyjadrenia, ochrany a rozvoja identity a kultúrnych hodnôt národnostných menšín a vzdelávania k právam osôb patriacich k národnostným menšinám. Spomínané menšiny z fondu ešte nevyčerpali celú, na tento rok vyčlenenú sumu. V prípade rómskej menšiny je v šiestej výzve k dispozícii na prerozdelenie 412 759 eur, na kultúru českej menšiny 117 267 eur a na kultúru bulharskej menšiny 16 775 eur.

Odborná rada kultúry rómskej národnostnej menšiny pre kultúrno-osvetovú činnosť a vzdelávaciu činnosť, vedu a výskum vyhlásila v dôsledku koronakrízy výzvu len pre podprogramy venované podpore výchovy v oblasti národnostnej kultúry a práv národnostných menšín. Kult Minor zároveň umožnil žiadateľom predĺženie termínu realizácie podporených projektov pre tento rok do 31. marca 2021.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.