STOHLOVÁ: POD VEDENÍM BUDAJA POZNAČILI REZORT ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA NEZVLÁDNUTÉ KAUZY

Pôsobenie súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu ohrozuje podľa Tamary Stohlovej inštitúciu ako takú. Poslankyňa sa obáva, že pôsobenie Tarabu sa môže ukázať „ako to najhoršie, čo životné prostredie zažije“.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 06.01.2024

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v roku 2023 zrkadlilo úspechy aj pády svojich ministrov. Pre TASR to uviedla opozičná poslankyňa Národnej rady Tamara Stohlová (Progresívne Slovensko). Pod vedením Jána Budaja bolo MŽP poznačené „mnohými nezvládnutými kauzami“.

„Stroskotanie procesu zapuzdrenia Vrakunskej skládky, ktoré znamenalo aj nevyužitie eurofondov na tento účel, dobre reprezentovalo jeho pôsobenie v rezorte - veľa rečí a málo činov,“ skonštatovala Stohlová. Za nezvládnutú považuje aj výzvu Obnov dom, financovanú z plánu obnovy. Stohlová podotkla, že Budaj nezvládol komunikáciu vo veci spaľovacích motorov či kauzu spojenú s dotáciami pre firmu bývalého šéfa agrorezortu Samuela Vlčana.

„Šťastím ministerstva ostávalo, že bolo plné motivovaných ľudí so zanietením pre svoju prácu. Na tento fakt nadviazal minister Milan Chrenko, ktorý svoje krátke pôsobenie využil najlepšie, ako sa v danej situácii dalo,“ povedala poslankyňa. Doplnila, že pod Chrenkovým vedením sa podarilo oživiť proces sanácie Vrakunskej skládky, efektívne pristúpiť k procesom zonácií, zjednodušiť výzvu Obnov dom, posilniť zásahový tím medveďa hnedého a prijať aj akčný plán na ochranu vôd na Žitnom ostrove.

Pôsobenie súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (nominant SNS) ohrozuje podľa Stohlovej inštitúciu ako takú. „Nielenže pravidelne hovorí a koná v rozpore s poslaním svojho rezortu, ale poškodzuje aj kontinuitu a dôveryhodnosť samotného ministerstva,“ poznamenala. Poslankyňa zároveň poukázala na stranícke výmeny v rezortných organizáciách. „Na pozície nastupujú okresní predsedovia či kandidáti strany SNS z parlamentných volieb, ktorí nedisponujú skúsenosťami z oblastí, ktoré majú riadiť,“ tvrdí.

Medzi hlavné výzvy MŽP v tomto roku patrí podľa Stohlovej dokončenie zonácií, prijatie klimatického zákona a riešenie tém, v ktorých Slovensko čelí žalobám alebo mu hrozia nové. „Ide najmä o neplnenie cieľov v odpadovom hospodárstve, znečisťovanie ovzdušia či nedostatočnú ochranu biotopov,“ podotkla. Poslankyňa sa obáva, že pôsobenie Tarabu sa môže ukázať „ako to najhoršie, čo životné prostredie zažije“.

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.