STRIPTÍZ NEKOMPETENTNOSTI NA MINISTERSTVE KULTÚRY

Zaujme liberálna odborníčka na kultúru Natália Milanová stanovisko k žobravému postoju znenávidených hereckých „osobností“ ako Fialová, Hrycová či Lasica, ktoré už začiatkom marca naťahovali ruky a žiadali o pomoc?

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 06.04.2020

V liberálnom svete odborníčka na kultúru. Lebo s odlišným vzdelaním, povolaním učiteľka, navyše bez akýchkoľvek manažérskych skúseností. Nová ministerka Natália Milanová (OĽaNO) hneď po nástupe za priority najbližšieho obdobia označila zvládnutie nového koronavírusu, ktorý prestupuje všetky oblasti života. "Ďalej tu máme výzvy ako SND či RTVS, to sú asi najväčšie výzvy z tých najbližších," dodala. Moje nervy! Vypichnúť dve z 30-tich inštitúcií v rezorte kultúry, to nie je len striptíz nekompetentnosti, ale vyzradenie upratovacej misie, s ktorou ju na ministerstvo vyslali! Hoci tento výrok nie je pre niekoho zrozumiteľný, pre iného ani dosť transparentný, nová ministerka ním úplne jasne namierila ukazovák na generálneho riaditeľa verejnoprávnych médií Jaroslava Rezníka. Bude ďalším na čiernej listine obyčajných ľudí s ich neobyčajným uplatňovaním nenávisti a politického revanšu? Každý, kto v škole zvládol jednoduchú matematiku, isto si dal do súvislosti výroky niektorých lídrov súčasnej vládnej štvorky. Programové vyhlásenie Matovičovej vlády ešte neexistuje, no na zozname ministerkinho zoznamu je poznámka o predčasnom skrátení funkčného šéfa RTVS. Ešte pred voľbami liberáli čosi bľabotali o zmene spôsobu voľby generálneho riaditeľa (čo ale nezakladá dôvod na skracovanie funkčného obdobia toho súčasného!). Už sme sa ale presvedčili, že parný valec z Trnavy je schopný prevalcovať kdekoho aj kadečo. Exministerka Jana Laššáková na sociálnej sieti poukázala na to, že ustanovením vlády sa na Slovensku nevymenilo len politické zoskupenie, ale podľa nej aj zo dňa na deň spoločenské hodnoty. „Mnohé bez náznaku chrbtovej kosti. Pred voľbami – a vlastne počas celých dvoch rokov môjho funkčného obdobia – sa v istých médiách objavovala kritika adekvátnosti môjho vzdelania a skúseností k postu šéfky rezortu kultúry. Ešte som poriadne nestihla vyjsť z prezidentského paláca s poverením v ruke a už boli na námestiach tí „kompetentní“ – a hodnotili…“  

Dnes sú verejné zhromaždenia zakázané a keďže z kultúrnej obce novú ministerku nik nepozná, rozbehla Milanová svoju PR kampaň rýchlo ešte pred Veľkonočnými sviatkami. Splnila svoju vyhrážku a veľkolepo, v úvode Pašiového týždňa, zavítala do Mlynskej doliny. V Dámskom klube dostala priestor na „reči o ničom“, pretože k zásadným problémom slovenskej kultúry nepovedala nič. Radšej by som si bol vypočul jej jasné stanovisko k žobravému postoju znenávidených hereckých „osobností“ ako Fialová, Hrycová, Lasica, ktoré už začiatkom marca naťahovali ruky a žobravo žiadali o pomoc. Možno by diváčky obľúbenej relácie RTVS zaujímalo, či tých niekoľko vyhladovaných umelcov už aspoň pozvali do ministerskej vývarovne na obedy? Alebo či im ich rozvážajú v obedároch? Ešteže je viac hercov, spevákov, umelcov, ktorí sa za tú „fialovú skupinku“ hanbia. A veru veľká škoda, že v Dámskom klube nepadla tiež otázka o stretnutí ministerky Milanovej s generálnym riaditeľom RTVS Jaroslavom Rezníkom. Nie o tom, či sa stretli pred spomínanou reláciou alebo až po nej? Ale prečo sa nestretli vôbec?! Tento fakt vyvolá množstvo dohadov a zneistí vnútorné prostredie verejnoprávnej inštitúcie, odkázanej na plnenie zmluvy so štátom, na kompenzácie výpadku príjmov z koncesionárskych poplatkov, z reklamy a z odkladu novej programovej služby.     

Stačí chvíľu postáť na chodníku pred budovou kedysi hrdej Tatra banky na Námestí SNP v Bratislave a zahľadieť sa do vypleštených očí pod upotenými čelami „umelcov“  náhliacich sa dychtivo do obrovských vrát kultúrnej ustanovizne... Tieto figúrky lobistov alebo ich vyslanci maskujúc si tváre povinnými rúškami, ukrývajú pod nimi skutočné zámery - podobné snahám bankových lupičov... Prvý výsledok sa odrazil už v správe tlačových agentúr. „Ministerstvo kultúry zriadilo pracovnú skupinu, ktorá má pomôcť médiám prekonať krízu spôsobenú koronavírusom“. Členmi tejto skupiny budú vraj aj zástupcovia médií. No aby nie! Veď tí z mainstreamu sa nelíšia v ničom od spomínanej hereckej skupinky... Ozaj, zaujímal sa už niekto, či a ako sa naplnil verejný prísľub Igora Matoviča, že investigatívnych novinárov podporí sumou 10 milión dolárov? Predpokladám, že vzhľadom k deklarovanej transparentnosti koaličnej štvorky - najneskôr po Veľkej noci – zverejní nová ministerka kultúry Natália Milanová zoznam prijímateľov tejto „pomoci“. Možno príde aj kúzelník a Generálna prokuratúra SR sa vyjadrí, či dala alebo nedala preskúmať pôvod okrúhlej sumičky od trnavského milionára i to, či spomínaný obnos nespadá do kategórie prepieraných špinavých peňazí? Tesne pred vypuknutím epidémie koronavírusu ma pobavil výrok ktoréhosi českého humoristu: „Poznal som človeka, ktorý bol taký posadnutý čistotou, že si umyl najskôr mydlo, s ktorým sa potom umýval.“

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.