ŠTÚR NA MUŠKE KOZMOPOLITOV

Kto má záujem na očierňovaní národných buditeľov?

Foto TASR/Štefan Puškáš
Dátum 27.06.2017

V jednom z mojich prvých článkov v Extra plus som sa venoval prednáške dvoch pánov z euroatlanticky ladených mimovládok, na ktorej som sa ako študent zúčastnil. Moju pozornosť vtedy upútali vyjadrenia Milana Šuplatu z CEPI (dnešný Globsec Policy Institute), ktorý navrhoval, aby sa štúrovcom na základných a stredných školách venovalo menej pozornosti, keďže podľa jeho názoru podnecujú protimaďarské nálady, islamofóbiu a panslavizmus. Vtedy som to bral iba ako vtipnú vsuvku, akúsi cestu do myšlienkového sveta vykoreneného kozmopolitného intelektuála. Ani sa mi nesnívalo, že sa protištúrovská rétorika stane v jeho socioskupine módnou; no s odstupom dvoch rokoch vidím, že k tomu vskutku prišlo.

Prezidentov umelec

Do Štúra si v poslednom čase kopol napríklad verejnoprávny Michal Havran, no pomôcť si nedokázal ani prezidentov priateľ Peter Kalmus, ktorý s Kiskom pózuje na viacerých fotkách, či už v mocnom objatí alebo spoločne mávajúc vlajkou Európskej únie. Kalmus sa na sociálnej sieti rozhodol vlastnými slovami doplniť Michala Havrana a Štúra označil za „odporného antisemitu“. Ďalej na jeho adresu napísal, že „antisemitizmus, rasizmus a podobné fašizoidné názory nie sú tolerovateľné v žiadnej dobe“. Kiska pritom ešte v roku 2015 rečnil o tom, že sa nikto v našich dejinách neteší takému menu a takej úcte ako práve Štúr. No napriek tomu mu nerobí problém propagovať osoby, ktoré voči jednej z najdôležitejších osobností našich dejín rozosievajú nenávisť. Nezmôže sa ani na to, aby svojmu priateľovi verejne dohovoril a aby sa od jeho zvrátených názorov dištancoval. Protištúrovská agenda slovenských kozmopolitov sa pritom dostáva čoraz viac do popredia.

V gardistickej uniforme

Napríklad jedno z júnových čísel časopisu .týždeň má na obálke portrét Ľudovíta Štúra v uniforme Hlinkovej gardy s titulkom „Národ antisemitov?“ Nikdy som presne nechápal, prečo je v poriadku koketovať s urážlivými generalizáciami a zneucťovať významných historických dejateľov, čo sa týka slovenského národa práve z pohľadu tých, ktorí podobné správanie k iným skupinám neprestajne kritizujú. Len si predstavme, ako by naše takzvané osobnosti reagovali, keby sa na prednej strane nejakého časopisu objavila karikatúra stereotypného obézneho Róma s komentárom „etnikum darmožráčov?“ alebo snáď fotka židovského podnikateľa s krvavými rukami a nápisom „národ úžerníkov?“. Bolo by to pritom rovnako prízemné. Z nejakého dôvodu je v poriadku kopať do Slovákov a neprípustné korektne kritizovať iných, čím sa naši slniečkari ani netaja, keďže zneucťovanie Štúra a negatívne stereotypy o Slovákoch sú podľa nich „užitočná sebakritika“, kým za generalizovanie, čo sa týka iných národností, by previnilcov najradšej posielali za mreže. Takýto pohľad pritom ide proti ich vlastnej logike. Tvária sa, že na národnosti by nemalo v ničom záležať, no pritom chcú určovať, čo môže kto povedať, na základe etnickej príslušnosti. Týmto prístupom len demaskujú svoju pravú tvár zatrpknutých odrodilcov, ktorí chcú dekonštruovať slovenskú identitu a chrániť každú inú v klasickom sebabičujúcom prevedení, ktoré z histórie poznáme u zarytých čechoslovakistov či hlasných maďarónov. A ako dediči Štúra by sme sa pred takýmito skupinami mali mať na pozore a oponovať im všade, kde je to možné.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.