SÚHLASÍTE S NÁVRHOM EURÓPSKEJ KOMISIE NA PREROZDEĽOVANIE UTEČENCOV MEDZI ČLENSKÉ ŠTÁTY EÚ?

Súčasná horúca európska téma prijímania imigrantov a mechanizmus kvót pre jednotlivé štáty Európskej únie musí prejsť zásadnou úpravou, ak sa s ňou majú stotožniť všetky zainteresované krajiny. Aj keď Brusel trvá na svojom návrhu na prerozdeľovanie utečencov, ťažko sa dospeje k zhode pre nesúhlas Veľkej Británie, Francúzska, Španielska, Poľska, Česka aj Slovenska. Námietky týchto štátov majú racionálne jadro, keď tvrdia, že kvóty problém nevyriešia, pretože budú znamenať legalizáciu imigrácie a povzbudenie pre tých, ktorí chcú emigrovať z ekonomických dôvodov. Európa by mala čeliť vlne prisťahovalectva z krízových oblastí Stredomoria opatreniami, ktoré by zohľadňovali príčiny tohto javu a pomohli ich odstraňovať tam, kde vznikajú, a nie na pôde európskych štátov. Prekvapujúce je, že desať slovenských poslancov z trinástich hlasovalo v Európskom parlamente za systém povinných kvót pri prerozdeľovaní utečencov, čím prejavili nekonzistentnosť s politikou a záujmami svojho štátu, ktorý zastupujú.

František Škvrnda
vysokoškolský pedagóg a bezpečnostný analytik

Rast počtu migrantov vyvolala bezohľadná politika Západu, najmä USA a NATO. Nad zväčšujúcou sa humanitárnou katastrofou nemožno zatvárať oči, treba niečo robiť. Okrem iného by sa dalo uvažovať aj o tom, aby sa časť peňazí, ktoré sa míňajú v NATO, vydala na riešenie bezpečnostnej hrozby ilegálnej migrácie. Ak by nebolo zasahovanie USA a ich spojencov v Afganistane, Iraku, Jemene, Líbyi, Sýrii a inde, nebolo by ani toľko utekajúcich nešťastníkov, ktorí si iba ratujú holé životy.

Jozef Hrdlička
predseda KSS

Ľudský život je najväčšou hodnotou, ktorú treba chrániť. Neviem ako ostatným spoluobčanom, ale mne je jasné, že príchod utečencov do Európy je následok veľmocenskej, krvavej a bezohľadnej politiky strýčka Sama a niektorých jeho európskych služobníčkov. Utečencom treba určite pomôcť. Mali by si ich však rozdeliť medzi sebou predovšetkým USA, Francúzi a Nemci.


Milina Zimková
výtvarníčka

Západné myšičky, s nostalgiou po bývalých kolóniách, varili kašičku, humanitárne bombardovali, ničili prosperujúce štáty a teraz, keď kašička vykypela, chcú sa o ňu podeliť. Myšiak za oceánom sa spokojne usmieva.


Marián Tkáč
predseda Matice slovenskej

Je to šialený nápad, ktorý sa zaiste nezrodil v hlave Európana. Nič nerieši, naopak, prináša Európe len chaos a ohrozuje jej korene. Svedčí o chudobe Európy, ktorá nedokáže povedať Veľkému bratovi: Rozbil si Afriku, Blízky východ, a tak si rieš dôsledky! Postaraj sa o utečencov ty!


Peter Belinský
podpredseda KDH

Ekonomické podmienky nesmú byť dôvodom prijatia Arabov a Afričanov do EÚ. Našou úlohou nie je posielať ryby ľuďom, ktorí hladujú, ale naučiť ich tie ryby chytať. Toto posolstvo misionárov je pravdivé a overené ich vlastnou skúsenosťou. Falošná solidarita urobí viac škody ako osohu. Špekulácie s citmi a pocitmi občanov EÚ aj Slovenska musia byť vystavené kritickým pravidlám v záujme všeobecného dobra. Zodpovední rodičia aj vlastné deti vedú k prijatiu reality života a neponúkajú im vzdušné zámky. Tento princíp je potrebné uplatniť voči všetkým, ktorí sa pozerajú na ekonomiku EÚ ako na bezodnú solidárnu dieru.


Robert Kaliňák
minister vnútra SR

V nijakom prípade nie som tomu naklonený. V prípade migrantov sa podcenila situácia. Omnoho efektívnejšie bude posilnenie Frontexu a všetkých pohraničných operácií a tiež dôsledné plnenie schengenských kritérií na ochranu vonkajšej hranice EÚ. Považujem to za absolútne nevhodné riešenie. Niektoré západné krajiny chceli limitovať prílev pracovnej sily z východoeurópskych štátov EÚ, ale nemajú problém dávať povinné kvóty na desaťtisíce migrantov? To je absolútny nezmysel. Je to aj bezpečnostné riziko, aj ekonomicky veľmi veľké riziko.


Robert Fico
predseda vlády SR

Principiálne odmietam akúkoľvek politiku kvót. Platia politické závery z Európskej rady, ktoré jednoznačne hovoria o prvku dobrovoľnosti. Zároveň mi nie je jasné, prečo vznikla takáto iniciatíva Európskej komisie (EK). Hovoril niekto o kvótach, keď bolo Maďarsko cieľom desaťtisíc migrantov z Kosova? Hovoril niekto o kvótach v prípade iných krajín? Každá krajina má svoje výhody a nevýhody. Bude to veľmi ťažký súboj v rámci Európskej únie.


Ján Čarnogurský
právny expert

Existujú dva dôvody, pre ktoré máme prijímať utečencov z vojnových oblastí. Za čias komunizmu utekali naši ľudia na Západ a ten ich prijímal. Druhý dôvod spočíva v tom, že utečenci z vojnových oblastí si zachraňujú život a máme morálnu povinnosť časti z nich pomôcť. Prímorské krajiny EÚ nie sú schopné prijať všetkých utečencov. Mala by sa robiť kontrola utečencov, či utekajú z vojnových oblastí. Ak by sa kríza na Ukrajine vyostrila a začali by k nám prúdiť Ukrajinci, mali by mať prednosť pred utečencami z Afriky a Blízkeho východu.


Jaroslav Paška
1. podpredseda SNS

Návrh Komisie vnímam ako ťažkú deviáciu bruselského myslenia. Poskytovanie pomoci je v civilizovanej spoločnosti totiž založené na dobrovoľnosti. Darca sa dobrovoľne vzdáva časti svojho majetku, aby tak pomohol tomu, komu chce pomôcť. Úvaha aj rozhodovanie o spôsobe či rozsahu poskytovanej pomoci je v plnej právomoci darcu. Preto nám nijaký europoslanec, úradník z Bruselu, monsieur Juncker či frau Merkel nemôžu nariaďovať, akým spôsobom sa máme zapojiť do riešenia dôsledkov drancovania rozvojového sveta bohatými krajinami „Západu“. Odvolávanie sa na vzájomnú solidaritu vôbec neobstojí. Veď len prednedávnom staré členské štáty predviedli ukážku ich solidarity pri riešení chudoby východoeurópskych Rómov. Tých okamžite deportovali z Francúzska, Belgicka, Holandska a Veľkej Británie späť do krajín pôvodu, keď k nim pricestovali a chceli sa u nich usadiť.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.