SUSKO: EŠTE SA NESTALO, ABY NEZVEREJNENÝM ROZHODNUTÍM ÚS DISPONOVALI MÉDIÁ SKÔR AKO ŠTÁTNE ORGÁNY

Ešte nikdy v histórii Slovenska sa nestalo, aby nezverejneným rozhodnutím Ústavného súdu SR disponovali médiá skôr ako dotknuté štátne orgány. Uviedol to minister spravodlivosti Boris Susko. Nikdy v histórii sa podľa neho nestalo ani to, že by ÚS rozhodol o zákone, ktorý ešte nenadobudol platnosť.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 29.02.2024

Ešte nikdy v histórii Slovenska sa nestalo, aby nezverejneným rozhodnutím Ústavného súdu SR disponovali médiá skôr, ako dotknuté štátne orgány. Uviedol to minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SSD) na sociálnej sieti. Takéto konanie je podľa neho o to zarážajúcejšie, keďže súd sa v minulosti vyjadril, že o veciach, o ktorých sa na súde koná, „nekomunikuje mimo zákonných procesných postupov s nikým“. Nikdy v histórii sa podľa neho nestalo ani to, že by Ústavný súd rozhodol o zákone, ktorý ešte nenadobudol platnosť.

„V minulosti sám ústavný súd viackrát rozhodol, že do jeho právomoci patrí rozhodovanie o súlade zákona s ústavou za predpokladu, že namietaný zákon má všetky atribúty zákona, predovšetkým musí ísť o platný zákon. Každý zákon nadobúda platnosť uverejnením v Zbierke zákonov,“ tvrdí Susko. Vládna koalícia však už niekoľko dní zdržuje zverejnenie novely Trestného zákona v Zbierke zákonov. „Absencia platnosti namietaného právneho predpisu vylučuje právomoc ústavného súdu konať o podaní navrhovateľa, a je preto prekážkou začatia konania o súlade právnych predpisov," povedal Susko.

Minister súčasne tvrdí, že k rozhodnutiu súdu sa nemôže vyjadriť, lebo ho ešte nevidel. „Ústavný súd sa nielen svojou rozhodovacou činnosťou, ale aj komunikáciou svojich rozhodnutí a postupov snaží vštepovať všetkým adresátom rozhodnutí dôveru v inštitúcie a v ich rozhodovanie a to isté očakáva aj od ostatných orgánov verejnej moci alebo od osôb, ktoré formujú verejnú mienku,“ citoval Susko. Dodáva, že ak sú medializované informácie o rozhodnutí ústavného súdu naozaj pravdivé, tak toto rozhodnutie je „absolútnym popretím predchádzajúcich rozhodnutí a jeho ustálenej judikatúry“.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.