SUSKO: NEVRÁTIME SA KU KAMEŇOVANIU A VEREJNÝM POPRAVÁM

Podľa Suska Ústava Slovenskej republiky nepoznáva pojem špeciálnej prokuratúry, a náš systém prokuratúry je jednotný. Napriek tomu existuje entita označovaná ako špeciálna prokuratúra, ktorá však nemá právnu subjektivitu a zdá sa, že vykonáva dohľad nad vlastnými činnosťami. 

Foto TASR/JAROSLAV NOVÁK
Dátum 15.01.2024

Podľa Suska Ústava Slovenskej republiky nepoznáva pojem špeciálnej prokuratúry a náš systém prokuratúry je jednotný. Napriek tomu existuje entita označovaná ako "špeciálna prokuratúra", ktorá však nemá právnu subjektivitu a zdá sa, že vykonáva dohľad nad vlastnými činnosťami.  Susko zdôrazňuje, že tento stav, ktorý nazýva Lipšicovským princípom 'Staň sa špeciálnym prokurátorom a môžeš všetko,' mal fatálne dôsledky na podstatu fungovania právneho štátu.

Koncentrácia moci v úrade špeciálnej prokuratúry a absencia efektívneho dohľadu nad ňou, podľa neho predstavuje vážne ohrozenie a ukazuje, že súčasný stav je neudržateľný. Susko varuje pred patologickou štruktúrou, ktorá bujnie v oblasti špeciálnej prokuratúry a vyzýva k neodkladným reformám s cieľom zachovania integrity a zásady právneho štátu na Slovensku.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.