TAKÁČ VYZÝVA ĽUDÍ: HĽADAJTE V OBCHODOCH SLOVENSKÚ JAHŇACINU!

Na pôde Poľnohospodárskeho družstva Liptovské Revúce vyzdvihol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč produkciu slovenskej jahňaciny a zároveň vyzval ľudí na Slovensku, aby pred veľkonočnými sviatkami vyhľadávali v obchodoch aj tradičnú slovenskú pochúťku.

Foto ARCHÍV EXTRA PLUS
Dátum 05.03.2024

Slovenská jahňacina pod značkou „Zlaté jahňa - 100 % slovenské“ z niekdajších osemtisíc predaných kusov v roku 2018 dosiahla v minulom roku úroveň už 22-tisíc kusov. „Ide tak o viac ako trojnásobný nárast spotreby, ktorý súvisí hlavne s veľkonočným obdobím,“ uviedol predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Igor Nemčok a doplnil, že ešte nedávno sa väčšina slovenských jahniat vyvážala za veľmi nízke ceny do zahraničia, najmä do Talianska.

Na pôde Poľnohospodárskeho družstva Liptovské Revúce vyzdvihol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč produkciu slovenskej jahňaciny a zároveň vyzval ľudí na Slovensku, aby pred veľkonočnými sviatkami vyhľadávali v obchodoch aj tradičnú slovenskú pochúťku. „Úlohou ministerstva je podporovať chov oviec a kôz. Sme v úzkej spolupráci s chovateľmi, aby bol dostatok jahňaciny na pultoch celoročne. S tým súvisí aj nárast objemu ovčieho mlieka, čo napomáha k zvyšovaniu potravinovej sebestačnosti našej krajiny,“ uviedol minister agrorezortu Richard Takáč.

Nemčok informoval, že momentálne majú salaše plné jahniat. Chovatelia ich aj tento rok môžu umiestniť na našom trhu. K zdravému jahňaciemu mäsu sa tak dostane i slovenský spotrebiteľ. „Mäso je kvalitné a kontrolované, spotrebitelia majú stopercentnú istotu, že kupujú zdravé a čerstvé mäso. Z trendu posledných rokov vidíme, že spotreba jahňaciny stúpa predovšetkým v predveľkonočnom období, ale už máme chovateľov, ktorí sa snažia chovať počas celého roka, čím zvyšujú aj produkciu mlieka,“ spresnil Nemčok. Anna Kováčiková, predsedníčka PD Liptovské Revúce doplnila, že počet oviec a kôz budú tiež zvyšovať. Za týmto účelom chcú prerobiť nevyužité sklady na maštale a rozšíriť chov.

Poľnohospodárske družstvo Liptovské Revúce, ktoré navštívil minister Takáč patrí s počtom oviec 2 629 kusov medzi jedno z najväčších družstiev na Slovensku a je najväčší chovateľ oviec plemena „zošľachtená valaška“ na Slovensku. Minister doplnil, že družstvo je ukážkovým príkladom spojenia poľnohospodárstva v horských výrobných podmienkach so zameraním na živočíšnu výrobu s ochranou životného prostredia a s produkciou kvalitných potravín.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.