TARABA: DO PROCESOV V ENVIROREZORTE SA „NABÚRAVAJÚ“ MIMOVLÁDKY
Do konaní sa podľa Tarabu „nabúravajú“ mimovládne organizácie a tretie strany, ktoré spomaľujú procesy tak, že 10 rokov poľnohospodár prosí, aby mohol drevinu vyťať a zem skultivovať. Nesmie sa podľa neho stávať to, že vidieť stotisíce hektárov neupravených polí, čo spôsobuje to, že sa zver sťahuje k obývaným územiam.
V relácii Téma dňa diskutoval minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS), témou bol zákon z dielne envirorezortu. Zákon o ochrane prírody a krajiny bude podľa Tarabu naozaj chrániť prírodu a krajinu. „Nie je to o ochrane prírody, keď necháte zarásť celý štát. Na Slovensku máme dnes 200-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, ktorá je akoby zničená náletovými drevinami. Musí platiť téza, keď je niečo les, tak je to les a keď je niečo lúka, tak nech je to lúka,“ vysvetlil Taraba.
Minister tiež po stretnutí s poľnohospodármi tvrdil, že ľudia čakajú aj desať rokov na to, aby mohli dať pôdu do stavu užívania. Slovensko podľa Tarabu stráca biodiverzitu. „Keď chodíme do Rakúska alebo do Švajčiarska, všade vidíte, ako je krajina uhladená a upravená. Viete rozlíšiť, čo je lúka, a čo les. Na Slovensku sme nechali za 20 rokov nečinnosti, práve preto, že máme správne konania,“ povedal Taraba. Do konaní sa podľa Tarabu „nabúravajú“ mimovládne organizácie a tretie strany, ktoré spomaľujú procesy tak, že 10 rokov poľnohospodár prosí, aby mohol drevinu vyťať a zem skultivovať.
Na jednej strane máme podľa Tarabu zákon o ochrane poľnohospodárskej pôdy, ktorý predpokladá, že ten, kto vlastní pôdu, má povinnosť sa o ňu starať. Nesmie sa podľa neho stávať to, že vidieť stotisíce hektárov neupravených polí, čo spôsobuje to, že sa zver sťahuje k obývaným územiam. „Zákon niečo prikazuje a na to bol nešťastne prijatý zákon na ochranu životného prostredia, ktorý predpokladal, že musíte ísť do správneho konania. To znamenalo, že sa do procesu zapájali aj tretie strany,“ tvrdí Taraba. Takto sa to podľa neho naťahovalo“ aj 10 rokov.
Súčasťou výrubu podľa Tarabu nie je verejná zeleň ani lesy. Nechce rúbať ani stromy, pod ktorými sa napríklad ovečky schovávajú. Nový zákon má byť podľa Tarabu o tom, aby skultivovali 200-tisíc hektárov úrodnej pôdy. „Je to tiež dôležitý nástroj proti migrácii medveďov,“ myslí si Taraba. Na Slovensku sa podľa neho deje biomasaker opačného smeru.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.