TARABA SA OHRADIL VOČI VYJADRENIU ZMOS-U K NOVELE ZÁKONA O OCHRANE PRÍRODY

ZMOS žiada poslancov o neprijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá sa týka regulácie výrubu stromov v zastavanom území obce. Môže mať podľa nich dlhodobé negatívne dosahy na životné prostredie a kvalitu života. 

Foto SITA/MILAN ILLíK
Dátum 17.06.2024

Minister životného prostredia Tomáša Taraba (nominant SNS) sa ohradil voči stanovisku Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) k legislatíve o zjednodušení postupu pri výrube drevín. Vyplýva to z reakcie pre TASR.

Stanovisko ZMOS-u podľa Tarabu dokazuje, že jej vedenie nepochopilo, že cieľom samosprávy nemá byť zdieranie ľudí na poplatkoch za manažovanie toho, že sa chcú starať o čistenie náletovej zelene. Naopak, samosprávy by mali pokutovať tých, ktorí systematicky zanedbávajú túto starostlivosť, podotkol. "Žiadať od ľudí tisícové platby za to, že si chcú v záhradkách vyčistiť náletové dreviny, je v skutočnosti skôr vypaľovaním vlastných občanov. Navyše, táto legislatíva bola platná ešte pred pár rokmi," povedal minister.

ZMOS žiada poslancov o neprijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá sa týka regulácie výrubu stromov v zastavanom území obce. Môže mať podľa nich dlhodobé negatívne dosahy na životné prostredie a kvalitu života. Novelu vetovala ešte prezidentka Zuzana Čaputová.

Novela má podľa envirorezortu zjednodušiť postupy pri výrube drevín. Súhlas má byť podľa návrhu potrebný v prípade, ak takáto drevina rastie na cintorínoch, v zastavanom území obce či voľne prístupných miestach pre verejnosť. Zmeny považuje za významné preventívne opatrenie na zníženie stretov človeka s medveďom. Úpravou chce odstrániť zbytočné byrokratické zaťaženie aj nedostatky vyplývajúce z aplikačnej praxe.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.