TOHTOROČNÁ LETNÁ DOVOLENKA NA SLOVENSKU VYJDE PRIEMERNÚ ŠTVORČLENNÚ RODINU S DVOMA DEŤMI 1 400 EUR

Letné zájazdy do Chorvátska sú tento rok drahšie o 40 percent, ceny narástli aj v prípade Talianska, a to až o 65 percent. Zdraželo aj Grécko (38 percent), Španielsko (34 percent) či Turecko (14 percent).

Foto LENKA MAYEROVÁ
Dátum 18.06.2021

Tohtoročná letná dovolenka na Slovensku vyjde priemernú štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi 1 400 eur. Na základe priemerných cien uvádzaných Štatistickým úradom SR sú najnákladnejšími položkami ubytovanie, strava a doprava. V priemere vyjde stravovanie na jedného Slováka na deň dovolenky približne 18 eur. Vyplýva to z analýzy spoločnosti FinGO.sk, podľa ktorej priemerná cena za ubytovanie v penziónoch je na úrovni 74 eur na noc v izbe pre dvoch dospelých a dve deti. Ako informovala ekonomická analytička spoločnosti Lenka Buchláková, na zábavu míňajú Slováci v priemere 10 eur na deň, na alkohol v priemere 12 eur a na suveníry v priemere necelých 5 eur.

Ubytovacie zariadenia tento rok účtujú tzv. pandemický príplatok v nadväznosti na vyššie hygienické štandardy. Týka sa to aj reštauračných zariadení. „Do vstupných nákladov vstupujú v prípade reštaurácií aj vyššie ceny potravín, ale napríklad aj ceny energií či vyššia minimálna mzda a príplatky za prácu v noci, cez víkend či cez sviatky,“ dodala Buchláková s tým, že dovolenka na Slovensku je v medziročnom porovnaní drahšia o približne 15 percent

Zdražovanie sa týka aj iných krajín. Letné zájazdy do Chorvátska sú tento rok drahšie o 40 percent, ceny narástli aj v prípade Talianska, a to až o 65 percent. Zdraželo aj Grécko (38 percent), Španielsko (34 percent) či Turecko (14 percent). Na druhej strane je v tejto sezóne lacnejšie Bulharsko, kde sú zájazdy lacnejšie o 37 percent a Tunisko, kde ceny spadli o 20 percent. „Očakávame, že z dôvodu možného opätovného zavedenia štátnej karantény po návrate zo zahraničia sa slovenskí dovolenkári rozhodnú zostať doma,“ poznamenala Buchláková.

V priemere si dlhodobo vyberá hory na krátkodobé či dlhodobejšie výlety až 13 percent Európanov. Na druhom mieste za Slovákmi (25 percent) sa umiestnili Rumuni (24 percent), Francúzi a Taliani (obe rovnako 19 percent). Krajiny ako Litva, Lotyšsko, Estónsko, Chorvátsko, Švédsko, ale aj Dánsko či Veľká Británia majú najmenej nadšencov hôr. Výlety do hôr trvajú v priemere viac ako 6 nocí, pričom je paradoxom, že najdlhší čas v kopcoch trávia Briti, viac ako 14 dní. Ďalej sú to Gréci (12 dní) a Estónci (11 dní).

Krátkodobejšie výlety Slovákov zhltnú viac peňazí ako napríklad Čechom. V priemere je to 420 eur za viac ako 4 noci. Dovolenka vytiahne z vrecka najviac peňazí Švajčiarom, a to až 1 163 eur, najmenej Rumunom (209 eur). Česi minú na dovolenke okolo 250 eur. Na dlhodobejšie dovolenky, ktoré trvajú 8 a viac dní, si Slováci vyberali najmä Chorvátsko či Taliansko. Slovákov stojí jedna noc v Chorvátsku okolo 79 eur. V priemere tu strávia 10 nocí. Druhou najčastejšie navštevovanou destináciou je Taliansko, kde minú v priemere Slováci 81 eur na noc, pričom tu strávia približne 8 nocí.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.