TOMÁŠ: PRIJÍMAME ZÁKONY PRE ĽUDÍ

Do odpočtu opatrení, ktoré stihol rezort práce, sociálnych vecí a rodiny už zaviesť zahrnul 13 dôchodok vo výške priemerného dôchodku, 300 eur pre každého poberateľa dôchodku koncom roka 2023, či bonifikáciu splátok úverov vo výške 75 % rozdielu medzi pôvodnou úrovňou a navýšením.

Foto sita/marko erd
Dátum 01.02.2024

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš je spokojný s odpočtom opatrení prijatých počas prvých 100 dní novej vlády. „Hlavne prijímame zákony pre ľudí,“ povedal vo štvrtok po rokovaní vlády. Nemyslí si, že existuje niečo, čo sa za sto dní nepodarilo, len toto obdobie je príliš krátke na to, aby sa stihlo všetko. Zdôraznil však, že chce stihnúť zaviesť čo najviac opatrení z programového vyhlásenia vlády.

Do odpočtu opatrení, ktoré stihol rezort práce, sociálnych vecí a rodiny už zaviesť zahrnul 13 dôchodok vo výške priemerného dôchodku, 300 eur pre každého poberateľa dôchodku koncom roka 2023, či bonifikáciu splátok úverov vo výške 75 % rozdielu medzi pôvodnou úrovňou a navýšením, maximálne v sume 150 eur. Tu však odpočet nekončí, medzi ďalšie opatrenia patria predĺženie odvodových úľav pre potravinárov z vymeriavacieho základu do výšky 750 eur, zabezpečenie energopomoci pre zariadenia sociálnych služieb a zariadenia sociálnoprávnej ochrany a kurately, ktoré sú napojené na centrálne zdroje tepla. V rokoch 2024 a 2025 sa nájdu pracovné miesta pre 400 ľudí vďaka návratu k pôvodnému projektu obnovy hradov nezamestnanými.

Rezort práce začal tiež s pripravovať legislatívu o minimálnej mzde, ktorá stanoví minimálnu mzdu ako 60 % priemernej mzdy. Podľa nového automatu sa minimálna mzda do konca volebného obdobia vyšplhá k úrovni 1 000 eur. Minister tiež spomenul schválenie a doručenie humanitárnej pomoci pre ľudí postihnutých zemetrasením na východnom Slovensku v dvoch kolách v celkovej výške 2,7 mil. eur. Posledným opatrením, ktoré sa podarilo počas sto dní zaviesť do praxe je elektronizácia komunikácie medzi úradmi práce a firmami, ktorá uľahčí zamestnávanie zdravotne znevýhodnených občanov.

Pri príležitosti odpočtu sto dní novej vlády sa minister Tomáš vyjadril aj k otázke stability vládnej koalície. „Pevne verím, že vládna koalícia je a bude stabilná. Sľúbili sme verejnosti, že nebudeme naše škriepky dávať na verejnosť a všetko si vysvetlíme za zatvorenými dverami. A takto sa minimálne strana HLAS - SD bude správať, nechceme otravovať ľudí vnútornými spormi,“ uviedol E. Tomáš.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.