TUSK: POĽSKÝ SUDCA, KTORÝ UŠIEL DO BIELORUSKA, MAL PRÍSTUP K TAJNÝM DOKUMENTOM

Sudca Tomasz Szmydt má blízko k bývalej vládnej strane Právo a spravodlivosť a svoje vyšetrovanie v Poľsku označil za vykonštruované. Na tlačovej konferencii v Bielorusku v pondelok povedal, že do susednej krajiny ušiel na znak protestu proti politike Poľska vo vzťahu k Rusku a Bielorusku.

Foto SITA/AP
Dátum 08.05.2024

Poľský sudca, ktorý utiekol do Bieloruska a požiadal tam údajne o azyl, mal prístup k tajným informáciám. Oznámil to poľský premiér Donald Tusk. Zároveň na stredu zvolal stretnutie kolégia spravodajských služieb pre údajný vplyv Ruska a Bieloruska na poľský vládny aparát v posledných rokoch.

„Sme si vedomí, že bieloruské služby pracujú s človekom, ktorý mal priamy prístup k bývalému ministrovi spravodlivosti... a niekoľkým tajným dokumentom, ku ktorým by sa za žiadnu cenu nemala dostať nijaká spravodajská služba,“ povedal Tusk novinárom.

Bielorusko, ktoré je spojencom Ruska, v pondelok oznámilo, že poľský sudca Tomasz Szmydt prekročil hranice z Poľska. Po jeho úteku poľské úrady spustili vyšetrovanie pre podozrenie zo špionáže. „Fakt, že vzťahy sudcu Szmydta s Bieloruskom majú dlhú históriu, že to nie je záležitosť posledných mesiacov, musia byť dôvodom pre obavy,“ uviedol Tusk. Szmydt má blízko k bývalej vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS) a svoje vyšetrovanie v Poľsku označil za vykonštruované. Na tlačovej konferencii v Bielorusku v pondelok povedal, že do susednej krajiny ušiel na znak protestu proti politike Poľska vo vzťahu k Rusku a Bielorusku.

Poľská tajná služba ABW v samostatnom vyhlásení v pondelok uviedla, že preveruje „rozsah tajných informácií, ku ktorým mal tento sudca prístup“. Vzťahy medzi Poľskom a Bieloruskom sú napäté už niekoľko rokov; ešte viac ochladli po vojenskej invázii Ruska na Ukrajinu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.