ÚČASŤ SLOVÁKOV NA OH A PH V PARÍŽI BY MALA STÁŤ VIAC AKO TRI MILIÓNY EUR

Na základe kvalifikovaného odhadu podľa počtu medailí z posledných olympijských a paralympijských hier tiež predkladateľ určil sumu 820 000 eur určenú na odmeny pre najúspešnejších športovcov.

Foto pixabay/iluSTRAČNÉ FOTO
Dátum 20.11.2023

Účasť slovenských výprav na budúcoročných olympijských a paralympijských hrách vo francúzskom Paríži by mala stáť približne 3,156 milióna eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý na svojom pondelkovom zasadnutí schválila vláda SR. Financie by mali pokryť prípravu aj účasť slovenských športovcov na OH 2024 a PH 2024 aj prevádzku Slovenského domu. Uvedené neobsahuje prostriedky určené na odmeny najúspešnejším športovcom. 

Predpokladané výdavky spojené so zabezpečením účasti na OH 2024 predstavujú v rokoch 2023 - 2024 čiastku 906 500 eur, z toho požiadavka na štátny rozpočet predstavuje čiastku 600-tisíc eur (200-tisíc v roku 2023 a 400-tisíc eur v roku 2024). Pri PH 2020 sú predpokladané výdavky na úrovni 800-tisíc eur, z toho požiadavka na štátny rozpočet predstavuje čiastku 700-tisíc eur (200-tisíc a 500-tisíc eur).

Okrem toho výdavky rátajú so sumou 1 450 000 eur vyhradenou na prevádzku Slovenského domu, pričom sumu 430-tisíc eur na to získa od ministerstva dopravy rozpočtová organizácia Slovakia Travel ako účelovo určené finančné prostriedky na zabezpečenie prezentácie Slovenska v rámci spolupráce so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) prostredníctvom Slovenského domu na Hrách XXXIII. olympiády v Paríži 2024. SOŠV dostane na zabezpečenie Slovenského domu dvakrát 450-tisíc eur od rezortu školstva. Na základe kvalifikovaného odhadu podľa počtu medailí z posledných olympijských a paralympijských hier tiež predkladateľ určil sumu 820 000 eur určenú na odmeny pre najúspešnejších športovcov.

OH v Paríži sa uskutočnia od 26. júla do 11. augusta 2024, PH prídu na rad od 28. augusta do 8. septembra 2024. "Úlohou Slovenského olympijského a športového výboru je predovšetkým organizačne zabezpečiť účasť výpravy SR na hrách a v medziach svojich možností prispieť športovcom k zlepšeniu podmienok na ich športovú prípravu. Očakáva sa od športovcov, ktorí budú na hrách štartovať, že budú príkladne reprezentovať Slovenskú republiku a v súťažiach dosiahnu osobné výkonnostné maximum. Hry sú aj príležitosťou na neformálne stretnutia najvyšších štátnych predstaviteľov a prezentáciu národnej kultúry," uviedol rezort školstva v predkladacej správe.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.