UKRAJINA SA NECHYSTÁ OBNOVIŤ DOHODU O TRANZITE RUSKÉHO PLYNU DO ÚNIE

Dohoda o tranzite z roku 2019 platí do konca roka 2024 a umožňuje Gazpromu vyvážať cez Ukrajinu viac ako 40 miliónov metrov kubických plynu ročne, čo Kyjivu prináša približne sedem miliárd dolárov ročne.

Foto PIXABAY/ilUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 15.07.2023

Kyjiv pravdepodobne neobnoví dohodu o tranzite plynu, ktorá umožňuje ruskému Gazpromu vyvážať zemný plyn do Európskej únie (EÚ) prostredníctvom plynovodov cez Ukrajinu. Pre portál Politico to povedal ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko. Dohoda o tranzite z roku 2019 platí do konca roka 2024 a umožňuje Gazpromu vyvážať cez Ukrajinu viac ako 40 miliónov metrov kubických plynu ročne, čo Kyjivu prináša približne sedem miliárd dolárov ročne.

„Som presvedčený, že Európa do zimy 2024 ruský plyn vôbec nebude potrebovať,“ skonštatoval Haluščenko v telefonickom rozhovore.

„Ak teraz zisky z ruského plynu platia za ruskú vojnovú agresiu proti Ukrajine a súkromnú armádu Gazpromu, v budúcnosti by mali platiť len reparácie,“ dodal s tým, že vojna znamená, že „bilaterálne rokovania nie sú možné“. Pozemná trasa cez Ukrajinu je jedným z dvoch plynovodných spojení medzi Ruskom a Západom. Stále predstavuje približne päť percent dovozu plynu do bloku, no je to už len tretina predvojnovej úrovne.

Pochybnosti o budúcnosti tranzitu plynu pritom nevyvoláva len Ukrajina, pripomína Politico s tým, že šéf Gazpromu Alexej Miller minulý týždeň varoval, že jeho spoločnosť zastaví vývoz, ak Ukrajina neupustí od snahy o zhabanie ruského štátneho majetku s cieľom vymôcť odškodné vo výške päť miliárd dolárov za energetickú infraštruktúru, ktorú Moskva nezákonne vyvlastnila pri anexii Krymu v roku 2014. Gazprom a ukrajinský Naftogaz sa sporia aj o tranzitné poplatky.

Napriek bombám, raketám a bezpilotným lietadlám, ktoré ničia ukrajinskú energetickú infraštruktúru, sieť plynovodov naďalej dodáva plyn do EÚ, kde končí najmä v Rakúsku, na Slovensku, v Taliansku a Maďarsku, konštatuje Politico.

Ruský plyn z plynovodov nepodlieha sankciám, ale Európska komisia plánuje do roku 2027 ukončiť závislosť bloku od fosílnych palív z Moskvy. Čoraz častejšie sa však objavuje kritika, že krajiny, ktoré stále využívajú ruský plyn, nepostupujú dostatočne rýchlo, aby diverzifikovali svoje zdroje.

Dovoz ruského plynu do Rakúska sa, napríklad, vrátil na predvojnovú úroveň a Maďarsko, ktoré dostáva približne 4,5 miliardy metrov kubických ročne, v apríli podpísalo s Gazpromom dohodu o ďalších dodávkach. Ukončenie dohody o dodávkach plynu zo strany Kyjiva by tak mohlo týmto krajinám spôsobiť problémy, upozorňuje Politico.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.