UKRAJINCI ODMIETLI AUSTRÁLSKE STÍHAČKY: TEN LIETAJÚCI ŠROT SI NECHAJTE!

Konverzácia v tomto duchu sa mala medzi oboma krajinami odohrať už vlani, ale server Australian Financial Review o nej informoval až teraz. „Nechceme váš lietajúci odpad,“ citoval nemenovaný predstaviteľ austrálskeho ministerstva obrany údajný výrok ukrajinských vyjednávačov.

Foto TASR/AP
Dátum 12.02.2024

Ukrajina odmietla ponuku Austrálie na darovanie vyslúžilých stíhačiek americkej výroby F/A-18 Hornet. Malo ísť celkovo o 41 strojov. Kyjev do Canberry údajne odkázal, že o „lietajúci šrot“ nemá záujem, a to aj napriek tomu, že bojové lietadlá naliehavo potrebuje.

Konverzácia v tomto duchu sa mala medzi oboma krajinami odohrať už vlani, ale server Australian Financial Review o nej informoval až teraz. „Nechceme váš lietajúci odpad,“ citoval nemenovaný predstaviteľ austrálskeho ministerstva obrany údajný výrok ukrajinských vyjednávačov. Informáciu priniesol aj český web Novinky.cz.

Je otázne, či táto veta skutočne zaznela, alebo si austrálska strana ukrajinské odmietnutie takto interpretovala. „To dohodu s F/A-18 Hornet v podstate zabilo. Keby to nepovedali, stroje už teraz mohli lietať nad Ukrajinou,“ dodal austrálsky predstaviteľ.

Ponúkané stroje skutočne nepatria k najmodernejšej technike. Austrálske letectvo ich malo vo výzbroji od roku 1984 a pred tromi rokmi ich vyradilo. Napriek tomu sa austrálski predstavitelia domnievali, že by boli vhodné na vzlety a pristávania na ukrajinských poškodených dráhach. Napríklad Američania ich vzhľadom na ich odolné podvozky dodnes používajú na kratších vzletových a pristávacích dráhach vrátane lietadlových lodí.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.