V BIELORUSKU ZATKLI 19 NOVINÁROV

Stavovská organizácia európskych novinárov na svojej internetovej stránke zdôraznila, že pri zatýkaní niektorých novinárov policajné sily použili hrubú silu.

Foto AP
Dátum 11.08.2020

BRUSEL 11. augusta (TASR/extraplus.sk) - Európska federácia novinárov (EFJ) v pondelok odsúdila zatknutie najmenej 19 žurnalistov, ktorí informovali o prezidentských voľbách v Bielorusku a o protestoch po oznámení výsledkov volieb. Stavovská organizácia európskych novinárov na svojej internetovej stránke zdôraznila, že pri zatýkaní niektorých novinárov policajné sily použili hrubú silu.
EFJ upozornia tiež na vyhlásenie Bieloruskej asociácie novinárov (BAJ), podľa ktorého bola činnosť novinárov v Bielorusku koncom minulého týždňa, tesne pred prezidentskými voľbami, poznačená "brutalitou a obmedzeniami".

Európska federácia novinárov spresnila, že polícia prehľadala aj niekoľko domácností novinárov, pričom im zrušila internetové pripojenie, aby im znemožnila komunikáciu s vonkajším svetom. Počas volieb bolo podľa EFJ viacero novinárov nezákonne vykázaných z volebných miestností.Podľa správ EFJ došlo k "brutálnemu zatknutiu" troch novinárov ruskej televíznej stanice Dožď, fotograf agentúry Associated Press Mstislav Černov bol zbitý a fyzickému násiliu zo strany polície čelil aj korešpondent spravodajského servera Meduza Maksim Šolopov. Od začiatku tohto roka Bieloruské združenie novinárov zaznamenalo 130 porušení práv novinárov po celej krajine."Bieloruskí nezávislí novinári sú už po dlhé roky pod konštantným tlakom, čelia zatýkaniam a prenasledovaniu. Naliehame na lídrov európskych krajín, aby dôrazne odsúdili takéto porušovanie slobody informácií," uviedol v mene EFJ generálny tajomník tohto združenia Ricardo Gutierrez.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.