V CALAIS SŤAHUJÚ IMIGRANTOV Z TÁBORA DO DOČASNÝCH DOMOVOV

"Originálnou" zámienkou na premiestnenie prisťahovalcov z tábora do bytov je šírenie koronavírusu

Foto ARCHÍV
Dátum 03.04.2020

CALAIS 3. apríla (TASR/extraplus.sk) - Francúzska polícia začala v piatok presúvať stovky migrantov z táborov v blízkosti prístavného mesta Calais na severe na krajiny do dočasného ubytovania. Krok je súčasťou opatrení v boji proti šíreniu koronavírusu. Správu priniesla agentúra AFP. Presun je pre migrantov dobrovoľný. Pomocní pracovníci majú za úlohu uistiť sa, že uchádzači neprejavujú symptómy choroby COVID-19, ktorú spôsobuje vírus SARS-CoV-2. Migrantov so symptómami umiestňujú do karantény.

Podľa AFP na koronavírus dosiaľ pozitívne otestovali dvoch migrantov z oblasti. Tých migrantov, ktorých pracovníci označia za zdravých, následne odvezú do ubytovaní autobusmi. "Celkovo sme zatiaľ pripravili 400 miest. Hľadáme ďalšie," píše sa vo vyhlásení miestnych úradov.

Podľa oficiálnych čísel žije v provizórnych táboroch okolo Calais 650 migrantov. Neziskové organizácie tvrdia, že je to okolo tisíc ľudí. Ľudskoprávne organizácie už niekoľko týždňov varujú, že migranti žijúci v tesnej blízkosti pri sebe, s obmedzeným prístupom k čistej vode, majú vysoké riziko nákazy koronavírusom. Dodali tiež, že opatrenia obmedzenia pohybu, ktoré Francúzsko zaviedlo, znížili počet dobrovoľníkov, ktorí migrantom pomáhajú.