V ČESKU ZAKÁZALI VOĽNÝ POHYB OSÔB A UZAVRELI DVE MESTÁ A JEDNU OBEC

Vláda ČR najnovšie rozhodla aj o zavedení vnútornej ochrany hraníc s Nemeckom a Rakúskom s účinnosťou do polnoci 4. apríla, oznámil Babiš

Foto TASR/AP
Dátum 16.03.2020

PRAHA 16. marca (TASR/extraplus.sk) - Česká vláda zakázala od nedeľňajšej polnoci voľný pohyb ľudí v celej Českej republike. Opatrenie bude platiť do 24. marca s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu nového druhu koronavírusu. Výnimkou budú cesty do zamestnania alebo nevyhnutné nákupy. Po rokovaní vlády o zavedení celoštátnej karantény to večer oznámil premiér Andrej Babiš, informovali české médiá.

Českí hygienici v pondelok ráno úplne uzavreli dve mestá a jednu obec v Olomouckou kraji s cieľom zamedziť šíreniu nového druhu koronavírusu. Ľudia nemôžu z miest Litovel a Uničov ani z obce Červenka odísť ani do nich vstúpiť, informoval server Novinky.cz.
Zmienené mestá a obec majú celkovo 24.000 obyvateľov. V oblasti miest Litovel a Uničov evidovali k nedeľňajšiemu večeru 25 prípadov nákazy koronavírusom. Z celého Olomouckého kraja hlásili spolu 32 infikovaných.

Starosta Uničova Radek Vincour ráno na webovej stránke svojho mesta oznámil, že Uničov je spolu s Červenkou, Litovelom a všetkými miestnymi časťami uzavretý od 3.00 h, a to z rozhodnutia Krajskej hygienickej stanice v Olomouci. Dôvodom je zabrániť šíreniu ochorenia Covid-19.

Vincour zdôraznil, že zásobovanie potravinami a ďalším nevyhnutným tovarom je zachované a nijako sa nemení - obchody s potravinami, drogérie, lekárne, predajne krmív pre zvieratá alebo čerpacie stanice zostávajú otvorené.
Ľudia s trvalým pobytom však nemôžu mesto opustiť. "Zakázaný bol aj pohyb po samotnom Uničove s výnimkou ciest do práce, na nákup základných potrieb, k lekárovi alebo veterinárovi. Ľudia ďalej môžu opustiť svoje bydlisko z dôvodu zaistenia starostlivosti alebo sprievodu pre svojich príbuzných a blízkych, prípadne na vybavenie úradných záležitostí," napísal Vincour.
Zamestnancov miestnych podnikov vracajúcich sa z nočných zmien do bydlísk mimo Uničov podľa starostu na kontrolných stanovištiach zaregistrujú a nariadia im 14-dňovú karanténu v mieste bydliska.
Zákaz vstupu do mesta neplatí pre vodičov zásobovania, zdravotníkov, policajtov alebo hasičov, no tiež ľudí bývajúcich inde, ktorí sa tam starajú o blízkych. Každý, kto môže do mesta vstúpiť, dostane na kontrolnom stanovišti ochranné prostriedky.

V Česku aktuálne evidujú 293 ľudí nakazených koronavírusom, nárast ich počtu za nedeľu dosiahol 33 percent, ako uviedol minister zdravotníctva Adam Vojtěch.
Výrazné obmedzenie voľného pohybu osôb v ČR bude v platnosti od pondelka 0.00 h do 24. marca 6.00 h. Zákaz voľného pohybu sa nevzťahuje okrem ciest do zamestnania tiež nevyhnutných ciest za rodinou, nákupu základných životných potrieb alebo ciest do zdravotníckych zariadení, píšu Novinky.cz.

"Karanténa neznamená, že sú ľudia zavretí doma. V karanténe v Taliansku ľudia normálne chodia do práce. My karanténu nezavádzame, len obmedzujeme voľný pohyb osôb," povedal premiér Babiš, ako ho citovala Česká televízia.

Minister vnútra Jan Hamáček spresnil, že nikto nikomu nezakazuje chodiť na prechádzku. Cieľom opatrenie je podľa neho obmedzenie medziľudských kontaktov. Pri pohybe vonku by si ľudia mali od seba udržiavať odstup a "držať sa s tými, kto sú s nimi doma".

"Polícia nebude nikoho lustrovať ani naháňať po uliciach. Celá tá situácia je tu preto, aby si ľudia uvedomili, že situácia je vážne," zdôraznil Hamáček.
Podľa vlády bude do situácie zapojená aj armáda. Ako uviedol minister vnútra, nasadených bude viac než 2000 vojakov. Podľa ministerstva zdravotníctva vojaci pomáhali už skôr počas víkendu s distribúciou rúšok a respirátorov. Dodávka zdravotníckeho materiálu by do ČR mala podľa ministra Vojtěcha doraziť do konca budúceho týždňa. "Ide o státisíce respirátorov," dodal.
Česká vláda okrem toho zakázala predaj ubytovacích služieb, prevádzku autoškôl, prevádzku taxislužieb s výnimkou tých, ktoré rozvážajú potraviny, ako aj predaj elektroniky. Uzavretie obchodov a zákaz poskytovania služieb sa netýka autoservisov, záhradkárstiev, predaja cestovných lístkov, kvetinárstiev či predaja zdravotných prostriedkov, uvádza web Českej televízie.

Pre hrozbu nového koronavírusu okrem toho vládny kabinet zrušil konanie senátnych volieb a nariadil štátnym orgánom, aby na pracoviskách do týždňa zaviedli obmedzené úradné hodiny.

Hajtmanom jednotlivých krajov vláda nariadila určiť školy, v ktorých bude vykonávaná starostlivosť o deti zamestnancov bezpečnostných zborov, obecnej polície alebo zdravotníkov. Už v uplynulých dňoch totiž zrušili výučbu na českých základných, stredných i vysokých školách.

Pre študentov 5. a 6. ročníkov lekárskych fakúlt zaviedli pracovnú povinnosť, pričom všetkým zdravotníkom vláda zakázala čerpanie dovolenky počas trvania núdzového stavu.  Výrazne obmedzený bude predaj nebaleného pečiva. Musí byť zabezpečený okrem iného tak, aby sa na odbernom mieste nezhromažďovali ľudia. V českých mestách okrem toho prestávajú fungovať parkovacie zóny určené len pre miestnych obyvateľov a podnikateľov, ktoré štát opatrením vlády zrušil. Od polnoci z nedele na pondelok nadobudne účinnosť aj skôr oznámený zákaz vycestovania českých občanov do zahraničia a vstupu cudzincov na územie ČR. Vláda najnovšie rozhodla aj o zavedení vnútornej ochrany hraníc s Nemeckom a Rakúskom s účinnosťou do polnoci 4. apríla, oznámil Babiš. Česká vláda vo štvrtok vyhlásila núdzový stav, zrušené boli v krajine kultúrne či športové akcie. Od soboty sú uzavreté obchody a reštaurácie s výnimkou predaja potravín, lekární, drogérií, čerpacích staníc a niektorých ďalších prevádzok. Zakázané sú tiež verejné a súkromné akcie s účasťou nad 30 osôb.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.