V ČIERNEJ HORE PO 30 ROKOCH PRICHÁDZA ZMENA

Prosrbské a proruské opozičné zoskupenie Za budúcnosť Čiernej Hory pod vedením Zdravka Krivokapiča však oslovilo 33 % voličov a podľa expertov má väčšiu šancu na zostavenie vlády ako DPS, ktorá sa drží pri moci už 30 rokov.

Foto SITA/AP
Dátum 31.08.2020

PODGORICA 31. augusta (SITA/AP/extraplus.sk) - V nedeľňajších parlamentných voľbách v Čiernej Hore triumfovala Demokratická strana socialistov (DPS) prezidenta Mila Djukanoviča. Po sčítaní takmer všetkých hlasov mala vládnuca strana približne 35 %. Prosrbské a proruské opozičné zoskupenie Za budúcnosť Čiernej Hory pod vedením Zdravka Krivokapiča však oslovilo 33 % voličov a podľa expertov má väčšiu šancu na zostavenie vlády ako DPS, ktorá sa drží pri moci už 30 rokov.

"Ľudia v Čiernej Hore, prichádza sloboda. Režim padol," vyhlásil nadšený Krivokapič. Podľa výsledkov by DPS mala mať v čiernohorskom 81-člennom parlamente 30 kresiel, spolu s tradičnými politickými spojencami sa však dostane na 40 mandátov. Djukanovič uviedol, že si počká na oficiálne výsledky, ktoré bude "bezpodmienečne" rešpektovať. "Počkáme si na konečné čísla a uvidíme, ktorá z dvoch najsilnejších politických strán získa rozhodujúci 41. mandát," podotkol.

Djukanovič vyzdvihol historické úspechy jeho strany a vyslovil nádej, že Čierna Hora "zostane na európskej ceste a bude presadzovať európske hodnoty". DPS sa zaslúžila o osamostatnenie Čiernej Hory od omnoho väčšieho Srbska a napriek tlaku Ruska stojí pred vstupom do Európskej únie.

Čiernohorský prezident pred parlamentnými voľbami vyhlásil, že budú mať zásadný význam z pohľadu budovania nezávislosti tohto malého balkánskeho štátu. Belehrad a Moskva podľa neho nechcú, aby sa Čierna Hora orientovala smerom na politiku západného sveta a chcú jej zabrániť vo vstupe do Európskej únie. Djukanovič poznamenal, že evidentné snahy proti nemu a jeho vláde vyvíja hlavne srbská pravoslávna cirkev v Čiernej Hore.

Zákon o majetku cirkvi vyvolal mesiace protivládnych protestov zo strany Srbov, ktorí predstavujú asi 30 % zo 620-tisícovej populácie Čiernej Hory. Tí obviňujú vládu Djukanoviča, že právny predpis poslúži na zabavenie majetku srbskej pravoslávnej cirkvi. Čiernohorskí vládni predstavitelia s tým však nesúhlasia.

Počas ostatných parlamentných volieb v roku 2016 Čierna Hora zmarila pokus o štátny prevrat, ktorý organizovali dvaja ruskí vojenskí spravodajskí dôstojníci. Po neúspešnom puči odsúdili viac ako tucet ľudí, väčšinou Srbov. Rusko aj Srbsko opakovane popierali, že stáli za údajným pokusom o prevrat.

Extra plus Vysavač

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.