V EÚ JE 4,31 MILIÓNA UTEČENCOV Z UKRAJINY
Na konci vlaňajšieho roka sa v krajinách Európskej únie nachádzalo 4,31 milióna vojnových utečencov z Ukrajiny, ktorí mali štatút dočasnej ochrany. Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat. Najviac utečencov z Ukrajiny s dočasnou ochranou sa k 31. decembru 2023 nachádzalo v Nemecku.
Na konci vlaňajšieho roka sa v krajinách Európskej únie nachádzalo 4,31 milióna vojnových utečencov z Ukrajiny, ktorí mali štatút dočasnej ochrany. Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat, informuje TASR. Najviac utečencov z Ukrajiny s dočasnou ochranou sa k 31. decembru 2023 nachádzalo v Nemecku, a to 1,25 milióna.
Predstavuje to 29 percent z celkového počtu ukrajinských utečencov s dočasnou ochranou v EÚ. Po Nemecku nasledovalo Poľsko, kde je vyše 950.000 utečencov (22,1 percenta), a Česko, ktoré prijalo vyše 373.000 ľudí (8,7 percenta) utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Na Slovensku bolo podľa údajov Eurostatu koncom decembra minulého roka 114.226 utečencov z Ukrajiny s dočasnou ochranou, čo predstavuje asi 2,7 percenta z celkového počtu.
Pokiaľ ide o pomer utečencov v prepočte na počet obyvateľov jednotlivých krajín EÚ, najviac ich bolo koncom decembra v Česku. Pomer počtu utečencov na 1000 obyvateľov EÚ bol v priemere 9,6. V Česku to však bolo 34,5. Nasledovali Bulharsko (26,5), Estónsko (26,3), Litva (26,2) a Poľsko (26). Na Slovensku sa koncom vlaňajška podľa údajov Eurostatu nachádzalo na 1000 občanov 21 ukrajinských utečencov. Ukrajinskí občania koncom vlaňajšieho decembra predstavovali 98 percent osôb využívajúcich v EÚ dočasnú ochranu.
Takmer polovicu ľudí s dočasnou ochranou v EÚ tvorili ženy (46,2 percenta) a viac než jednu tretinu deti (33,2 percenta). Dospelí muži tak tvorili asi jednu pätinu (20,6 percenta) ľudí s dočasnou ochranou. Smernica o dočasnej ochrane poskytuje okamžitú ochranu a prístup k právam v EÚ vrátane práva na pobyt, prístupu na trh práce, bývania, sociálnej, zdravotnej a inej pomoci.
Pomáha predchádzať nadmernému tlaku na vnútroštátne azylové systémy a umožňuje členským štátom riadne a účinne riadiť príchody. Vlani koncom septembra Európska komisia schválila predĺženie dočasnej ochrany pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine do 4. marca 2025, teda o rok dlhšie, než sa pôvodne plánovalo.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.