V MANŽELSTVE ŽIJE HISTORICKY NAJMENEJ SLOVÁKOV
V porovnaní s rokom 1991 sa v roku 2021 zvýšilo zastúpenie slobodných osôb o 9,9 percentuálneho bodu. Podľa sčítania 2021 tvorili slobodné osoby vo veku 16 a viac rokov 33,1 percenta (takmer 1,5 milióna).
V manželstve žije len niečo cez 48 percent populácie Slovenska. Vyplýva to zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021. Ide tak o historicky najnižšou hodnotu osôb žijúcich v manželstve. Ako ďalej informovala Jasmína Stauder zo SODB 2021 v tlačovej správe, po 1. svetovej vojne sa podiel ženatých či vydatých pohyboval na hranici 57 percent. V roku 1961 podiel žijúcich v manželstve predstavoval 67,5 percenta, čo je najvyššia hodnota počas sledovaného obdobia. Po roku 1980 však ich podiel začal kontinuálne klesať.
V porovnaní s rokom 1991 sa v roku 2021 zvýšilo zastúpenie slobodných osôb o 9,9 percentuálneho bodu. Podľa sčítania 2021 tvorili slobodné osoby vo veku 16 a viac rokov 33,1 percenta (takmer 1,5 milióna). „Slobodní muži predstavovali 38,4 percenta (842,6-tisíc) a slobodné ženy 28,1 percenta (655-tisíc)," informovala Stauder. V čase sčítania predstavoval podiel rozvedených osôb 9,7 percenta (viac ako 444,5-tisíca), čo je ich najvyšší podiel a počet v sledovanom období. V porovnaní s rokom 1991 ide o nárast o 6,2 percentuálneho bodu. „Od začiatku 21. storočia vplyvom vyššej intenzity rozvodovosti a zlepšovania úmrtnostných pomerov sa podiel rozvedených stal vyšší ako podiel ovdovených, čím sa stal treťou najpočetnejšou skupinou v rámci rodinného stavu. Z pohľadu diferencie medzi pohlaviami mali vyššie zastúpenie rozvedené ženy ako muži," tvrdí Stauder. V roku 2021 tak bolo zastúpenie rozvedených žien vyššie o dva percentuálne body, rozvedené ženy tvorili 10,8 percenta (251,6-tisíca) a rozvedení muži 8,8 percenta (192,9-tisíca).
Vzhľadom na dlhodobú existenciu mužskej nadúmrtnosti sú častejšie ovdovené ženy než muži. Stauder ďalej uviedla, že dlhodobo vyššie šance na ďalší sobáš mali ovdovení muži. Aj to prispievalo k častejšiemu výskytu ovdovených žien v populácii Slovenska. „Najvyššie zastúpenie mali ovdovené ženy práve v roku 1921, ktoré tvorili 17 percent (179,6-tisíca). V porovnaní s ovdovenými mužmi bolo ich zastúpenie o 12,4 percentuálneho bodu vyššie, ovdovení muži tvorili 4,6 percenta (44,8-tisíca). Vplyvom zlepšovania sa úmrtnostných pomerov najmä u mužov sa podiel ovdovených postupne znižoval až na hodnotu 8,4 percenta (383,6-tisíca) v roku 2021," informovala Stauder.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.