V POĽSKU ZATKLI LGBTI AKTIVISTU, KTORÝ ZAÚTOČIL NA BOJOVNÍKOV PROTI POTRATOM

Zatknutý aktivista je v dokumente súdu, ktorý nariadil jeho zaistenie, uvedený pod mužským menom Michal Sz., on sám sa však považuje za ženu a používa ženské meno Margot. 

Foto PEXELS/ILUSTRAČNÁ FOTO
Dátum 08.08.2020

VARŠAVA 8. augusta (TASR/extraplus.sk) - Poľská polícia zadržala desiatky ľudí, ktorí vo Varšave protestovali proti zatknutiu aktivistu za práva sexuálnych menšín. Aktivistu zaistili v piatok vo varšavskom sídle iniciatívy Kampaň proti homofóbii. Ďalší bojovníci za práva LGTB komunity sa pokúsili zabrániť odvezeniu svojho kolegu v policajnom aute, v dôsledku čoho bolo 48 z nich nakrátko zadržaných.

Zatknutý aktivista je v dokumente súdu, ktorý nariadil jeho zaistenie, uvedený pod mužským menom Michal Sz. On sám sa však považuje za ženu a používa ženské meno Margot. Súd schválil jeho vzatie do väzby na dva mesiace v súvislosti s útokom na propagačnú dodávku bojovníkov proti interrupciám, ku ktorému došlo v júni vo Varšave. Aktivista má vo väzbe čakať na začiatok súdneho procesu. Okrem toho sa mal podieľať aj na minulotýždňovom rozvešiavaní vlajok hnutia LBGT na pamätníkoch a sochách vo Varšave. 

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová v sobotu vyzvala na okamžité prepustenie poľského aktivistu, ktorý bol podľa nej zatknutý za to, že "blokoval dodávku propagujúcu homofóbiu a za vyvesenie dúhových vlajok na varšavské pamätníky". Príkaz na aktivistovo vzatie do väzby je podľa komisárky Mijatovičovej "veľmi desivým signálom, čo sa týka slobody prejavu a práv LGBT v Poľsku". Problematika práv sexuálnych menšín začala byť v prevažne katolíckom Poľsku výraznejšie medializovaná pred júnovými prezidentskými voľbami. V tých svoj mandát obhájil úradujúci prezident Andrzej Duda, ktorý v priebehu kampane predniesol viacero homofóbnych vyjadrení, píše agentúra DPA.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.