VEĽKÝ BRAT DIGITÁLNEJ ÉRY

Čínsky systém spoločenského kreditu pridelí bodové hodnotenie každému občanovi

Foto EXTRA PLUS
Dátum 27.11.2017

Čínska vláda je dlhodobo priekopníkom všemožných foriem kontroly populácie. Desaťročia reguluje pôrodnosť a ovláda médiá, krajina má vlastnú kontrolovanú verziu internetu, na ktorej Číňania navštevujú prísne monitorované sociálne siete. Najnovšia iniciatíva ide o míľový krok ďalej a prichádza s niečím, čo by ešte pred pár rokmi patrilo skôr do scenára sci-fi seriálu ako na stránky oficiálnych vládnych dokumentov najväčšej krajiny sveta. A veru, čínsky projekt Systému spoločenského kreditu sa až desivo podobá na dystopiu predstavenú v britskom seriáli Čierne zrkadlo alebo na sci-fi satiru Orville, kde ľudia dávajú jeden druhému „lajky“ a na základe ich počtu nadobúdajú a strácajú spoločenské postavenie či práva. S konceptom podobného známkovania okolitého sveta sa stretávame čoraz častejšie aj my. Na internete môžeme ohodnotiť svoju obľúbenú reštauráciu, na základe spokojnosti prideliť body svojmu lekárovi, opísať skúsenosť s hotelom alebo typom mobilného telefónu. To nám nesporne pomáha správne sa rozhodnúť pre konkrétnu službu alebo tovar a vytvára nátlak na zvyšovanie kvality. V korporáciách sú zamestnanci neustále žiadaní o verbálny, ale aj číselne vyjadrený „feedback“, čím sa z každého človeka stáva rozhodca každodenného života, analyzujúci okolitý svet cez prizmu palca hore alebo dole či počet hviezdičiek, ktoré sa rozhodne produktu alebo službe prideliť. To môže vytvárať pocit, že každú skúsenosť a vlastnosť možno kvantifikovať. Táto myšlienka nadobudne nebezpečné kontúry, keď sa štát podujme vyčísliť kvalitu občana na základe toho, čo robí v súkromí.

Dáta znamenajú moc

Je všeobecne známe, že giganti ako Google, Microsoft, Apple alebo Facebook zbierajú od svojich zákazníkov obrovské množstvo dát. To im dáva do rúk nesmiernu moc v otázkach sledovania trendov, ale aj ich ovplyvňovania na základe toho, akému obsahu používateľov cielene vystavia. Manipulácia a kontrola tohto druhu je na Západe napriek zavádzaniu cenzúry pod rúškom boja proti vágne definovaným prejavom nenávisti stále kontroverzná téma, no čínski giganti zvolili pri svojej v spolupráci s vládou neapologetický prístup.

Táto myšlienka nadobudne nebezpečné kontúry, keď sa štát podujme vyčísliť kvalitu občana na základe toho, čo robí v súkromí.

Za začiatok projektu možno považovať vládny dokument z roku 2014 nesúci názov Predbežný plán na zavedenie systému spoločenského kreditu. Na jeho základe sa postupne rozvinula spolupráca medzi vládou a ôsmimi firmami, ktoré dostali licenciu zbierať všetky dáta o svojich používateľoch a prideľovať im bodové hodnotenie na základe pozitívneho či negatívneho správania. Najdôležitejším hráčom v nateraz decentralizovanej skúšobnej verzii systému je China Rapid Finance, ktorá je partnerom čínskej sociálnej siete Tencent a četovej aplikácie WeChat v súčasnosti disponujúcej 850 miliónmi používateľov. Druhým je spoločnosť Alibaba so svojím platobným systémom AliPay, cez ktorý v Číne prebieha drvivá väčšina bezhotovostných online transakcií. Pod korporáciu Alibaba spadá aj Sesame Credit, IT firma, ktorá zbiera dáta od viacerých partnerov ako napríklad Didi Chuxing, čo je čínska dopravná služba fungujúca na podobnom koncepte ako Uber, alebo od najväčšej zoznamky v krajine Baihe. Zo všetkých zozbieraných dát takto vzniká kumulatívny profil, ktorý o jednotlivcovi prezrádza kľúčové faktory, ako napríklad: čo nakupuje, kam cestuje, s kým sa priatelí, koľko času venuje pozeraniu akého obsahu či hraniu videohier, ako je na tom jeho romantický život a či napríklad poctivo platí dane.

Honba za lepším skóre

V súčasnej fáze projektu je nemožné vytvoriť všestranný profil každého Číňana, no vláda zamýšľa dosiahnuť tento stav do roku 2020. Medzitým sa musí uspokojiť s čiastkovými dátami o desiatkach miliónov testovacích subjektov a komplexnými dátami o desiatkach tisíc pokusných králikov, ktorí sa zapojili do pilotného projektu. Ich každodenné správanie je neprestajne hodnotené a vyjadrené jedným číslom na škále 350 až 950, ktoré vláde a okoliu povie, či ide o dôveryhodnú osobu. „Systém prispeje k vytvoreniu prostredia verejnej mienky, kde je dôvera na prvom mieste. Iniciatíva povedia k posilneniu úprimnosti vo vládnej i obchodnej sfére, spoločenskej otvorenosti a budovaniu právnej kredibility,“ píše sa vo vládnom dokumente. Zo strany Sesame zazneli konkrétnejšie informácie o fungovaní prideľovania bodov: „Niekto, kto hrá desať hodín denne videohry, je vyhodnotený ako záhaľčivá osoba. Naproti tomu ten, kto často kupuje plienky, je zjavne rodič, takže pravdepodobne ide o zodpovednejšiu osobu,“ vysvetlil Li Yunyun, riaditeľ technologického oddelenia firmy. Týmto spôsobom bude systém správanie obyvateľov nielen monitorovať, ale aj ovplyvňovať tak, aby robili v honbe za lepším skóre to, čo vláda považuje za pozitívne.

Pod nátlakom okolia

Prečo by sa však priemerný Číňan mal usilovať o vysoké skóre? Už teraz sú stanovené niekoľké oblasti, ktoré ním budú ovplyvnené. Ľudia so zlým hodnotením nebudú môcť zastávať verejné funkcie. Nebudú mať prístup k sociálnemu zabezpečeniu a dávkam. Budú podstupovať prísnejšie prehliadky na colnici, ak sa im, samozrejme, povolí vycestovať. Nebudú môcť pracovať na vyšších pozíciách v určených odvetviach ekonomiky. Prácu si nenájdu ani ako učitelia. Neubytujú ich luxusné hotely a neobslúžia ich v reštauráciách. Ich deti nebudú môcť navštevovať lepšie školy.

Zo všetkých zozbieraných dát takto vzniká kumulatívny profil, ktorý o jednotlivcovi prezrádza kľúčové faktory.

Doteraz sme pritom v súvislosti so systémom spoločenského kreditu písali najmä o spotrebiteľských návykoch, no vynechali sme napríklad podstatný rozmer interakcií na sociálnych sieťach. Tu prichádza do hry nátlak nielen zo strany vlády a firiem, ale aj snaha o podnecovanie ostrakizácie a udavačstva v medziľudských vzťahoch. Hodnotiaci atribút, ktorý bude mať vplyv na skóre, definovaný ako „online pozitívna energia“, bude sledovať, aký typ správ o vláde a hospodárstve niekto zverejňuje na sociálnych sieťach. Pozitívne vyjadrenia vaše hodnotenie zvýšia, hocijaká forma kritiky a skepsy ho zas zníži. Skutočnou čerešničkou na torte je však fakt, že ak sa priatelíte s niekým, kto má názory vyhodnotené ako škodlivé, negatívne ovplyvnené bude nielen jeho, ale aj vaše skóre. To vytvorí tlak na dištancovanie sa od každého kritického hlasu, ktorý by mohol v novom digitálnom kastovom systéme vzniknúť. V budúcnosti tak pre režim možno nebude treba potláčať či umlčiavať nespokojných občanov obuškami, urobia to za nich dôveryhodní slušní občania dbajúci o dobrý spoločenský kredit tak u seba, ako aj u svojich pomýlených blízkych.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.