VIAC AKO 100-TISÍC ĽUDÍ PROTESTOVALO V NEMECKU PROTI KRAJNEJ PRAVICI

Demonštranti niesli transparenty s heslami ako "Preč s nacistami", "Sme rôzni" či "Fašizmus nie je alternatíva". Demonštrácie v Nemecku vyvolali ich nedávne odhalenia nezávislého investigatívneho portálu Correctiv o tajnom stretnutí, na ktorom sa údajne diskutovalo o plánoch na "remigráciu", respektíve masové deportácie migrantov a ľudí cudzieho pôvodu. 

Foto sita/ap
Dátum 20.01.2024

Vyše 100-tisíc ľudí vyšlo v sobotu do ulíc miest po celom Nemecku protestovať proti pravicovému extrémizmu vrátane strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Najväčšie demonštrácie sa konali vo Frankfurte nad Mohanom a Hannoveri, kde na ne - v oboch prípadoch - prišlo podľa odhadov polície aj organizátorov približne 35-tisíc ľudí. TASR o protestoch informuje na základe správ agentúr DPA a AFP.

Hovorca frankfurtskej polície opísal ako pokojnú atmosféru na začiatku tamojšej demonštrácie prebiehajúcej pod heslom "Bráňme demokraciu - Frankfurt proti AfD". Na akcii by mal vystúpiť aj frankfurtský starosta Mike Josef. Demonštrantom v Hannoveri sa zase prihovoril niekdajší nemecký prezident Christian Wulff aj dolnosaský premiér Stephan Weil. Demonštranti niesli transparenty s heslami ako "Preč s nacistami", "Sme rôzni" či "Fašizmus nie je alternatíva". Obdobný protest sa v sobotu konal aj v meste Limburg an der Lahn ležiacom severozápadne od Frankfurtu. Zúčastnilo sa na ňom približne 2800 ľudí, čo bolo podľa DPA podstatne viac než sa očakávalo. Demonštrácie prebehli aj v Braunschweigu, Erfurte, Kasseli a v mnohých ďalších menších mestách. AFP uvádza, že od piatka do nedele boli takéto akcie zvolané na približne 100 miestach v celkom Nemecku, pričom v Berlíne je protest plánovaný na nedeľu.

Protesty proti krajne pravicovej AfD naberajú v ostatných dňoch na sile a podporuje ich napríklad aj kancelár Olafa Scholza. Demonštrácie v Nemecku vyvolali ich nedávne odhalenia nezávislého investigatívneho portálu Correctiv o tajnom stretnutí, na ktorom sa údajne diskutovalo o plánoch na "remigráciu", respektíve masové deportácie migrantov a ľudí cudzieho pôvodu. Predmetná schôdzka sa konala koncom novembra v hoteli Landhaus Adlon v meste Postupim a zúčastnili sa na nej vysokopostavení politici AfD, neonacisti a vplyvní podnikatelia. Nemecký kancelár Olaf Scholz označil v piatok predmetné vyjadrenia extrémistov za "útok na demokraciu" a vyjadril podporu avizovaným víkendovým protestom. "Poviem to úplne jasne a tvrdo: Pravicoví extrémisti útočia na našu demokraciu," povedal.
 
DPA pripomína, že masový protest proti pravicovému extrémizmu sa už v piatok popoludní konal v Hambrugu. Organizátori ho pritom museli ukončiť predčasne, a to pre obavy o bezpečnosť, keďže na demonštráciu prišlo podstatne viac ľudí, než sa očakávalo. Podľa polície sa tam zišlo približne 50.000 ľudí. Organizátori účasť odhadli až na 80.000, avšak s tým, že mnohí ľudia sa na miesto demonštrácie ani nevošli.

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.