VIZITKA IGORA MATOVIČA: MÍNUS 24 MILIÁRD

„Keď tri roky vlastnil políciu s ministrom vnútra Mikulcom, s čurrilovcami, so špeciálnou prokuratúrou, mal možnosť dokázať, kde tých tridsať miliárd je,“ skonštatoval Tibor Gašpar. „Ja však s istotou viem povedať, že tu máme vyše 24-miliardový dlh, ktorý vznikol v rokoch 2020 – 2023 počas jeho bačovania vo vedení štátu. Toto sú reálne peniaze, reálny štátny dlh, a ten má na svedomí Igor Matovič,“ dodal.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 01.10.2024

Matovičova mantra o tridsiatich miliardách, ktoré mal počas svojich vlád rozkradnúť Smer, si bez akýchkoľvek dôkazov naďalej žije svojím životom. Najnovšie ju expremiér a exminister financií v jednej osobe vytiahol ako tromf pri kritike konsolidácie verejných financií.

„Keď tri roky vlastnil políciu s ministrom vnútra Mikulcom, s čurrilovcami, so špeciálnou prokuratúrou, mal možnosť dokázať, kde tých tridsať miliárd je,“ skonštatoval Tibor Gašpar. „Ja však s istotou viem povedať, že tu máme vyše 24-miliardový dlh, ktorý vznikol v rokoch 2020 – 2023 počas jeho bačovania vo vedení štátu. Toto sú reálne peniaze, reálny štátny dlh, a ten má na svedomí Igor Matovič,“ dodal.

Kauza Jaroslava Naďa

Gašpar poukázal na nedávne video Zoroslava Kollára (písali sme o ňom tu) venované možnému korupčnému správaniu bývalého ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý je dnes predsedom mimoparlamentných Demokratov. „Táto strana nedostala absolútne žiadne verejné prostriedky na základe volieb, čiže dnes vyvstáva verejnosti veľmi správna otázka, odkiaľ má pán Naď peniaze na to, aby chodil po Slovensku a robil si kampaň,“ hovorí poslanec Richard Glück (Smer-SSD). Glück ukázal na kameru screenshot kriminálnej informácie hovoriacej o 3-miliónovom úplatku pre Naďa od inžiniera Dušana Guľáša, konateľa spoločnosti Respekt Slovakia, za poistenie štátneho majetku. „Spoločnosť Respekt je jedna zo spoločností, ktorá mala sprostredkovať rôzne poistné zmluvy na ministerstve obrany zhruba vo výške 8 a pol milióna eur v čase, keď bol štatutárom a ministrom pán Jaroslav Naď,“ zdôraznil Glück. Verejnosť má podľa neho právo vedieť, či Naď ako minister z uzatvárania poistných zmlúv reálne profitoval.

Fabulácie z úst kajúcnikov

Gašpar upozornil na zvukový záznam s informáciou o odovzdaní úplatku Naďovi, ktorý sa k vyšetrovateľom dostal už v novembri 2023, no vo veci sa doteraz nekoná. „My tu rozprávame o tom, ako rozkrádali, pravdepodobne, verejné financie bývalí predstavitelia vlády za roky 2020 až 2023, tuto majú vysvetlenie od informátora so zvukovou nahrávkou, a nič sa nestalo!“ povedal Gašpar a na porovnanie porozprával iný príbeh. „Došli si po jedného z podozrivých, ktorý vznikol ako podozrivý a neskôr obvinený len tak, že kajúcnik povedal, že síce pri korupčnom konaní táto osoba nebola, ale mohla by mať o nej vedomosť. O pol štvrtej ráno na základe takéhoto tvrdenia zazvonili, vybrali túto osobu z miesta bydliska a 48 hodín ju väznili so snahou dostať ju do väzby,“ uviedol na margo „rovnakého“ metra OČTK. Podpredseda NR ďalej poukázal na to, že kým neoverené tvrdenie kajúcnika stačilo na obmedzenie osobnej slobody a zatváranie do väzby, OČTK, ktoré majú v Naďovom prípade k dispozícii popri ďalších informáciách aj zvukovú nahrávku, nerobia rok vôbec nič. „Keby sme chceli byť my tí pomstychtiví a keby sme pristupovali spôsobom, ako to robili čurrilovci spolu s lipšicovcami na špeciálnej prokuratúre, tak u Naďa už máme vykopnuté dvere, Naďa máme v cele, možnože ho máme aj vo väzbe v Prešove a možno sa dozvieme, s kým si delil tých tri a pol milióna,“ podotkol Gašpar, ktorý však trvá na dodržiavaní prezumpcie neviny a tvrdí, že ide len o vážne podozrenie.

Zametanie vecí pod koberec

„My tvrdíme, že sa tu rozhajdákali a možno až rozkradli verejné financie pri zbytočných testoch, pri zbytočných vakcínach, pri zbytočných MOM-kách,“ hovorí Gašpar, podľa ktorého je otázne, či a do akej miery sa tým polícia zaoberala. Pripustil možnosť, že celú záležitosť zametala pod koberec prostredníctvom čurrilovcov, ktorých pozostatky sú na každom pracovisku. „Vybavujú niektoré podnety spôsobom, že ich odmietajú bez akéhokoľvek preverovania. Toto je zametanie našich ľudí a toto je zametanie toho, čo sa tu nabačovalo za 24 miliárd,“ uviedol. Otázka konsolidácie, ktorú dnes v pléne Národnej rady SR spochybňujú práve politici, ktorí sa podieľali na takom vysokom zadlžení štátu, má podľa neho jasné príčiny. Občan však čaká na odpoveď, kto túto situáciu spôsobil a prečo sa v nej Slovensko ocitlo. Jednou z možných odpovedí je podľa Gašpara prípad, ktorý vo videu otvoril Zoroslav Kollár. „Chcem veriť, že ak polícia nekonala už na základe toho videa v zmysle zásady oficiality, lebo ona je povinná, keď sa dozvie o podozrení z trestného činu, že už budú na základe nášho trestného oznámenia konať.“

Dezoláti, opice, bitkári, extrémisti a psychopati

Glück pripomenul Naďove expresívne výroky na adresu Slovákov, ktorí nesúhlasili s vládou Igora Matoviča, a vyčíslil dôsledky jeho pôsobenia na ministerstve obrany. „Je to človek, ktorý v podstate odovzdal celú výzbroj na Ukrajinu. Celú výzbroj, či sú to ,bévépéčka‘, či sú to tanky, či to je protivzdušná obrana S-300, protivzdušná obrana KUB, a jeho vinou dnes nemáme chránené nebo, jeho vinou dnes musí minister Kaliňák kupovať novú protivzdušnú obranu,“ zhrnul Glück. Upozornil aj na to, že stíhačky MiG-29 poslala vláda na Ukrajinu v rozpore s ústavou. „Pretože vláda bola odvolaná, nemala dôveru a v zmysle ústavy nemal Naď ani vláda kompetenciu urobiť takéto rozhodnutie,“ povedal.

Naď podľa Glücka odovzdal na Ukrajinu vojenskú techniku približne v hodnote 671 miliónov eur. Podozrenie, že minimálne tri z nich išli práve do Naďovho vrecka, je nutné preveriť. „A možno tam išlo viac, ja neviem, možno tam nešlo nič,“ zdôvodnil podanie trestného oznámenia na Naďa.

Gašpar informoval, že to nie je jediné podané trestné oznámenie. „Je to rok, čo sme mali mimoriadnu schôdzu k míňaniu štátnych peňazí na Expo Dubaj. Počuli ste, že by bol výsledok z toho nejaký reálny? Počuli ste, že by sme dostali odpoveď, či sa tam teda prehajdákalo päť korún, desať eur, stotisíc eur alebo milión? Kto je za to zodpovedný?“ pýta sa Gašpar a dodáva, že na základe správy Najvyššieho kontrolného úradu SR boli v známej Sulíkovej kauze zistené podozrenia z vážnych podvodov na úrovni rádovo stotisíc eur.

September

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.