VLACHYNSKÝ: NOVÁ VLÁDA NEBUDE CHCIEŤ RIEŠIŤ ZDRAVOTNÍCTVO

Martin Vlachynský, Zdravotnícky analytik INESS: Toto pravdepodobne nebude vláda, ktorá bude mať chuť otvárať dôležité, ale nepríjemné témy, ako je spoluúčasť pacienta, lepšia definícia nároku či privatizácia štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. 

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 12.10.2023

Zdravotnícky analytik INESS Martin Vlachynský s príchodom novej koalície očakáva pokračujúcu stagnáciu celého zdravotníckeho sektora, kde budú problémy hasené nalievaním peňazí a nie reformami.

"Toto pravdepodobne nebude vláda, ktorá bude mať chuť otvárať dôležité, ale nepríjemné témy, ako je spoluúčasť pacienta, lepšia definícia nároku či privatizácia štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Otázne bude aj dokončenie optimalizácie siete nemocníc, hoci má istú formu 'poistky' v podobe naviazanosti na plán obnovy," uviedol pre TASR.

Z troch koaličných strán mal podľa neho vypracovaný aspoň aký-taký oficiálny program pre oblasť zdravotníctva Hlas-SD. "Ak by som sa držal len programu, tak ten bol bez výraznejšej chuti a zápachu. Neobsahoval dramatické zmeny žiadnym smerom," skonštatoval Vlachynský.

Za najvýznamnejší bod ich programu považuje naviazanie odvodu za poistencov štátu na výšku zdravotného odvodu z minimálnej mzdy. "To by na jednej strane znamenalo zásadný prílev peňazí do zdravotníctva, na strane druhej by to stálo viac ako miliardu eur ročne, čo je pri súčasnom stave rozpočtu dosť ťažko predstaviteľné," vysvetlil. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.