VLÁDA NÁRODNEJ NÁDEJE

Fico ešte ani nedoručil prezidentke kandidátov na ministrov a opozícia už zamorila éter jedovatou kritikou. „Pokiaľ spoločnosť začne vzývať totalitné vládnutie, zlikviduje sa sama stokrát rýchlejšie, ako by to dokázal vírus,“ povedal český dramatik, scenárista a novinár Karel Steigerwald na konci 2. svetovej vojny. 

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 11.11.2023

„Pokiaľ spoločnosť začne vzývať totalitné vládnutie, zlikviduje sa sama stokrát rýchlejšie, ako by to dokázal vírus,“ povedal český dramatik, scenárista a novinár Karel Steigerwald na konci 2. svetovej vojny. Akoby predvídal osud slovenskej covidovej vlády, ktorá štyri roky ničila i kosila demokraciu a slobodu slova v štáte viac než povestná zubatá. Triezvych pozorovateľov politického diania preto neprekvapilo, že bývalá Matovičova zmätočná koalícia prehrala voľby 2023. A s ňou i celý mainstream – preferujúci a nekriticky podporujúci zastrašovanie kukláčmi NAKA aj policajno-justičné podlosti ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO), policajného prezidenta Štefana Hamrana (vo funkcii bez konkurzu) i špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica (KDH, vo výkone trestu). Nikdy nesmieme zabudnúť na tisíce zbytočne zmarených ľudských životov počas pandémie, na záhadnú – vynútenú – smrť generála Lučanského, na stovky teatrálnych ranných vykopávaní dverí po celom Slovensku, na zavedenie cenzúry voči alternatívnym médiám, ani na blokovanie odlišných názorov občanov štátu.

Nespokojný tretí sektor

Účet vláde chaosu ešte ani nebol vystavený, no niektoré splašené vrabce už vyfrnkli z tŕnia. Prvá ušla za hranice „Sviňa“ so svojím autorom Arpádom Soltészom. Nohy na plecia vzal i politológ a politik Martin Klus (SaS), ktorý sa korupciou smrdiacim spôsobom štveral na post zástupcu Slovenska v Európskom dvore audítorov. Nepochodil. Lebo nespĺňal ani len základné predpoklady. Ďalšia hanba „trnavského Borata“, ktorý ho nominoval. Ozval sa aj jedovatý novinár Štefan Hríb: „Ak by sa Fico náhodou vrátil, odletím do Ameriky.“ Pridal sa tiež jeden zo zakladateľov firmy ESET Miroslav Trnka, údajne zvažujúci odchod zo Slovenska. Na rozdiel od policajného prezidenta Hamrana, ktorý oznámil, že „koncom októbra odchádza do civilu“, neviem si predstaviť, čo musia mať za ušami a aké maslo im steká po hlave, keď berú nohy na plecia? Hoci ešte nová vláda Roberta Fica vtedy ani nevznikla... Predseda strany Smer Robert Fico, líder Hlasu Peter Pellegrini a šéf SNS Andrej Danko podpísali najskôr 11. októbra memorandum o porozumení, so snahou zložiť vládnu koalíciu a následne 16. októbra podpísali koaličnú dohodu.

Dezilúzii podľahli (cítiac sa byť porazenými) mainstreamoví novinári, politickí aktivisti tretieho sektora, večne nespokojní herci aj kaviarenskí povaľači, tlačiaci progresívcov v čele s Michalom Šimečkom do politickej elity. Napriek tomu, že Šimečka na dennom svetle hral len rolu Čaputovej tieňa. No i tú zbabral. Neviem ako vám, no mne predseda Progresívneho Slovenska verbálnym prejavom pripomína – teraz takú módnu, často skloňovanú – umelú inteligenciu. Prirodzená ľudská to nemôže byť! Veď inak by spolu s Hegerom, Šipošom, Naďom, Matovičom, Kolíkovou, Radičovou, Vášáryovou (s ich pasákmi v politických think tankoch), no i ruským „politologickým belzebubom“ Grigorijom Mesežnikovom museli chápať, že zostavovanie novej povolebnej štátnej moci je len vecou tvoriacej sa koalície a hlavy štátu. Ona jediná má ústavnú právomoc poveriť niekoho zostavením kabinetu aj vyjadriť sa k navrhovaným nominantom. Prípadne ich odmietnuť.

Grasalkovičov dvojaký meter

Víťaz predčasných parlamentných volieb Robert Fico (Smer-SSD) si splnil domácu úlohu a stihol v stanovenom termíne 14 dní ukázať schopnosť zostavenia vládnej trojkoalície. No ešte ani nedoručil do Grasalkovičovho paláca mená nádejných kandidátov na ministerské posty a nová ponížená i urazená pravicovo-liberálna opozícia, s vypáchnutými politikmi už zamorila celý éter jedovatou kritikou jednotlivých osôb. Akoby si jazyky brúsili u profesionála z Mediashopu Pepiho Rösslera. Najväčšiu búrku odporu a nenávisť ochranárov a umelcov vo verejnom priestore vyvolali mená ministerských kandidátov SNS: Rudolf Huliak (životné prostredie) a Martina Šimkovičová (kultúra). Budúca opozícia sa najviac obávala návratu Roberta Kaliňáka do kresla ministra vnútra, lebo pomsta by bola zrejme až biblická...

Ani tak nemám na mysli porovnanie a hľadanie piatich rozdielov na dvoch fotografiách TASR z prijatia lídrov politických strán prezidentkou po predčasných parlamentných voľbách. Trojnásobného premiéra Roberta Fica, víťaza volieb prijala s výrazom, ktorý má nacvičený asi už od rozvodu. Ale so Šimečkom sa na seba usmievajú ako dvaja puberťáci, prichytení v tábore pod dekou... Všimol som si opäť dvojaký meter pani prezidentky v konkrétnych situáciách pri narábaní s mocou. Dnešní krikľúni a kádrováci (vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej) mlčali sťa zakliate soľné stĺpy v Dobšinského rozprávke, keď sa Pezinčanka na jar 2020 hotovala vymenovať Matovičovu vládu. Z nominácie vtedy – ako slama sedliakovi z čižiem – vytŕčala neskúsenosť dobrodruhov, hlúposť nedoukov, bezočivosť daňových a diplomovaných podvodníkov, nezodpovednosť medicínskych experimentátorov a vojnových štváčov. No v éteri mrazivé sprisahanecké ticho.

Budajovo maslo na hlave

Všetci sme oprávnene tušili, že pri tvorbe vlády národnej nádeje to bude inak. Aj bolo! Fico postupoval štátnicky a bezočivcov v mainstreame držal v napätí až do 19. októbra 2023. Veľmi správne dodržal postup, že najskôr oznámil mená kandidátov na ministrov za Smer-SSD hlave štátu. A až po konzultáciách s ňou (a po jej stanovisku) ich zverejnil. Peter Pellegrini (Hlas-SD) aj Andrej Danko (SNS) chceli byť transparentní a nediplomaticky otvorení k médiám, čo tie – ako vždy – zneužili.

Osobne som tipoval, že Zuzana Čaputová vysloví námietky pri troch menách. Napokon dala stopku iba jednému. „Prezidentka nevymenuje Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia. Roberta Fica požiadala o nový návrh kandidáta. K iným nomináciám výhrady nemá,“ oznámil jej hovorca Martin Strižinec. Prezidentská kancelária k tomu vydala i oficiálne stanovisko so zdôvodnením. Spustila tým slovenskú reality šou Keď tancujú hviezdy – hoci tento formát v televízii vysiela ČT. Samozrejme, že šéf SNS Andrej Danko nesúhlasil a povedal, že na návrhu schválenom vedením strany nič meniť nebude. Budúci premiér Robert Fico sa svojho koaličného partnera zastal a dôvodil, že neexistujú žiadne ústavné prekážky na vymenovanie Huliaka za ministra envirorezortu. Tí, čo vedia viac, poukazujú na to, že krik a odpor voči starostovi Očovej je pre Budajovo „maslo na hlave“. Ten totiž z rozpočtu cez Bratislavské regionálne ochranárske združenie minul na ochranu korytnačiek a sysľov 55 137 556 eur. Podľa mňa špekulácia – veď prešetriť to môže dať aj hocikto iný. Rovnako verejnosť očakáva audit aj vo veci Naďových zbrojárskych nákupov a úplného odzbrojenia slovenskej armády. O kontrole hospodárenia pexesovej bábkoherečky Remišovej s eurofondmi ani nevraviac...

Snajperi v oligarchických médiách

Podľa mňa sa prezidentka rozhodla zahrať mariášovými kartami detskú hru Čierny Peter. Presnejšie – rátala s opozíciou, médiami aj s tretím sektorom pri postupe „salámovou metódou“. Ona vetuje jedného nominanta, ostatných dvoch (Šimkovičovú a Kaliňáka) musia „dať dole“ snajperi v oligarchických médiách hlavného prúdu. Ak to nepomôže, potom NAKA alebo aktivisti vyvolaním slovenského Majdanu. Neviem, či si slovenské politické elity uvedomovali, že sa tu však nehrá o fazuľky. Ak by skúsený Danko alebo štátnik Fico nesiahli ku kompromisu (ktorý je v politike umením možného), eskalácia by na seba nedala dlho čakať. Veď pre „kauzu Huliak“ sa v Bratislave (v pondelok 22. októbra 2023) konali až dva protesty. Početnejší za Huliaka – pred sídlom prezidentky, druhý proti – pred sídlom envirorezortu. A boli k nemu aj petície. Nikto (ani prezidentka, ani jej poradcovia, ani ambasáda) nechcel riskovať, že by prezidentka nevymenovala vládu na čele s premiérom, keďže musí zabezpečiť chod a fungovanie ústavných orgánov. Vziať späť poverenie alebo nechať ďalej vládnuť bábkovú vládu Ľudovíta Ódora, ktorá nezískala dôveru v parlamente (s podstatne obmedzenými kompetenciami), by mohlo zase vyvolať novembrovú revolúciu zástancov tvoriacej sa novej koalície. Tomu sa, spolu s domácimi aj zámorskými poradcami, chcela manekýnka dočasne umiestnená v Grasalkovičovom módnom salóne isto vyhnúť. No potom by ostalo riešenie cez Huliakovu sťažnosť na Ústavný súd SR. 

Riziko impeachmentu

Vynesenie verdiktu by mohlo trvať aj mesiace. Ale riskovať impeachment – tesne pred dokončením prezidentskej misie snov? Nie, až toľko súdnosti zase Zuzana Čaputová nestratila. Na 25. októbra zvolala ustanovujúcu schôdzu NR SR s voľbou predsedu, podpredsedov a rozdelením poslancov do výborov. V priebehu prvej schôdze novej NR SR prebehla i ceremónia vymenovania novej vlády s čerstvým mandátom od voličov v demokratických voľbách. Lídri vládnej koalície mali však navyše aj záujem na tom, aby sa už vo štvrtok 26. októbra 2023 na samite Európskej komisie k novej migračnej politike EÚ zúčastnil (namiesto predsedu bábkového kabinetu Ódora) novovymenovaný demokratický premiér Robert Fico, so silným mandátom víťaza predčasných volieb v Slovenskej republiky. Rudolf Huliak sa teda nestal kandidátom SNS na post ministra životného prostredia. Strana nominovala miesto neho Tomáša Tarabu. Ten na tlačovej besede vyhlásil: „SNS bude zastávať post na Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR odborne, hrdo a najmä slušne.“ Rozhodnutie urobili v záujme stability vlády a čo najrýchlejšieho vymenovania novej vlády. Vedenie strany potvrdilo, že napriek zmene nominácie klub SNS stojí za Huliakom. „Sme dohodnutí, že ostávam v parlamente ako nominant na predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie,“ avizoval samotný Huliak. Médiá špekulovali aj nad menom šéfa nového ministerstva športu a cestovného ruchu, ktoré má vzniknúť (z iniciatívy SNS) v januári 2024. Podľa medializovaných vyjadrení ním však nebude Ján Krišanda, s ktorým sa ráta na post štátneho tajomníka. Delikátnym želiezkom v ohni môže byť ešte nominácia na post šéfa SIS.

Zdvihnutý prst Bruselu

Tento guľáš demokracie sa však, priatelia, nevarí len v našom podtatranskom kotlíku. Isto ste si všimli nátlakové akcie v Európskom parlamente, kde frakcia socialistov vystavila stopku Ficovmu Smeru a pozastavila proces prijatia Pellegriniho strane Hlas. Zdvihnutý prst, varovanie, vydieranie. Už sa v Bruseli opäť zostavujú komisie, ktoré k nám vtrhnú sťa trestné komandá zmravniť neposlušných politikov. Ako inak, veď musíme všetci povinne uznávať spoločné hodnoty európskych úradníkov a mať všetci iba jeden jediný názor – ten ich.

No i tak je to všetko iba búrka v šerblíku oproti tomu, čo sa deje kúsok za našou východnou hranicou. Televízia NBC News uviedla, že prezident USA Joe Biden sľúbil Volodymyrovi Zelenskému, že Spojené štáty pošlú Ukrajine malý počet taktických balistických striel ATACMS, ktoré majú dolet okolo 300 kilometrov. Všetci vieme (a psychiatrické posudky to potvrdzujú), že on ich aj patrične využije. A ak nebodaj na Blízkom východe Izrael pri genocíde Palestíncov a vyhladení celého pásma Gazy zničí na Chrámovej hore v Jeruzaleme i mešitu al–Aksá (posvätné, vznešené miesto všetkých Arabov a moslimov), vypukne celosvetový džihád.

Bŕŕ..., zaženiem radšej tieto chmúrne predstavy a spolu s Georgeom Orwellom ostanem nohami pevne na rodnom Slovensku, upierajúc prajný pohľad na slovenskú vládu národnej nádeje. „Tajomstvo vládnutia spočíva totiž v umení, ako spojiť vieru vo vlastnú neomylnosť so schopnosťou učiť sa z minulých chýb.“

Predseda NR SR – Peter Pellegrini (Hlas–SD)

Podpredseda parlamentu – Andrej Danko (SNS)

Podpredseda parlamentu – Ľuboš Blaha (Smer-SSD)

Podpredseda parlamentu – Peter Žiga (Hlas-SD)

Podpredseda parlamentu – Michal Šimečka (PS)

Predseda vlády – Robert Fico (Smer-SSD)

Podpredseda vlády pre plán obnovy – Peter Kmec (Hlas–SD)

Minister práce – Erik Tomáš (Hlas–SD)

Ministerka zdravotníctva – Zuzana Dolinková (Hlas–SD)

Minister investícií a informatizácie – Richard Raši (Hlas–SD)

Ministerka hospodárstva – Denisa Saková (Hlas–SD)

Minister školstva – Tomáš Drucker (Hlas–SD)

Minister vnútra – Matúš Šutaj Eštok (Hlas–SD)

Minister životného prostredia – Tomáš Taraba (nom. SNS)

Ministerka kultúry – Martina Šimkovičová (nom. SNS)

Minister obrany – Robert Kaliňák (Smer-SSD)

Minister financií – Ladislav Kamenický (Smer-SSD)

Minister pôdohospodárstva – Richard Takáč (Smer-SSD)

Minister spravodlivosti – Boris Susko (Smer-SSD)

Minister dopravy – Jozef Ráž (nom. Smeru-SSD)

Minister zahraničných vecí – Juraj Blanár (Smer-SSD)

Novovznikajúce ministerstvo cestovného ruchu a športu – ? (SNS)

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.