VLÁDA TÉMOU DIPLOMOVIEK PREKRYLA „PREDAJ“ LETISKA SLIAČ A BREMENO PÔŽIČIEK

Považujete za normálne, že sa vláda, parlament ani médiá nezaoberajú riadením štátu, ale rozoberaním diplomových prác? Aké by ste navrhovali riešenie, aby novinári prestali donekonečna traumatizovať spoločnosť touto témou?

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 30.07.2020

Médiá niekoľko týždňov zamestnávajú verejnosť rozoberaním diplomovej práce predsedu NR SR, ministra školstva a nakoniec aj premiéra Matoviča. Považujete za normálne, že sa vláda, parlament ani médiá nezaoberajú riadením štátu, ale rozoberaním diplomových prác? Aké by ste navrhovali riešenie, aby novinári prestali donekonečna traumatizovať spoločnosť touto témou?


Milan Uhrík
poslanec EP, podpredseda ĽS Naše Slovensko

Kauzu ukradnutých diplomoviek a titulov nepovažujem za najväčší problém Slovenska. Považujem ju však za poslednú kvapku, ktorá len potvrdila, že nám vládnu klamári a podvodníci, ktorí robia Slovenskej republike hanbu nielen doma, ale aj v zahraničí. Ak títo podnikaví politici dokázali do svojich záverečných prác ukradnúť texty od druhých ľudí, tak akú máme garanciu, že keď pôjde o rozdeľovanie miliárd eur, tak zrazu budú všetci čestní a poctiví? Veď to je absurdné. Za rovnako absurdné však považujem, že už niekoľko týždňov, namiesto toho, aby naozaj vládli a riešili problémy ľudí, sa zaoberajú len sami sebou – len sa hádajú, bonzujú a doťahujú sa cez Facebook, kto je väčší plagiátor a kto odpísal viac. Sú naozaj ako malé deti. Toto má byť tá ich legendárna „vláda zmeny“?! V Ľudovej strane Naše Slovensko sa snažíme od tohto cirkusu držať racionálny odstup. Ale po tom všetkom, čo už táto neschopná vláda na čele s Matovičom predviedla, je naozaj najvyšší čas poslať ich z vlády preč. Nie pre ich odpísané diplomovky, ale kvôli záchrane Slovenska pred bláznami.


Ľuboš Blaha
poslanec NR SR (Smer-SD)

Je smiešne, že médiá moralizujú nad diplomovými prácami, ak uvážime, že diplomová práca napríklad redaktorky Denníka N Moniky Tódovej nespĺňa žiadne vedecké kritériá a je absolútnym odpadom. Ale pre Matovičovu vládu je súčasná situácia skôr karma, za ktorú si môžu sami. Keby pred rokom a pol v prípade Andreja Danka držali ústa, dnes by nemuseli čeliť konfrontácii s vlastnými slovami – nemôžete žiadať odchod Danka z funkcie za plagiátorstvo a hulvátsky mu nadávať a potom pri takom istom prešľape obhajovať zotrvanie vo funkcii v prípade „našich ľudí“. Pravicová vláda spadla do jamy, ktorú si sama vykopala – ukazujú, že sú absolútne nemorálni a farizejskí a podľa vlastných slov sú zlodeji, a teda nemôžu ďalej vládnuť. Nejde ani tak o diplomovky ako o princíp. Samozrejme, je dobré pripomenúť napríklad Matovičovi jeho vlastné slová o tom, ako v Nemecku či Maďarsku za plagiáty odstupovali politici a že zlodeji, ktorí kradli texty, nepatria do politiky – nerozumiem teda len jednému: čo ešte tento zlodej robí na svojej stoličke. Čím skôr odíde, tým skôr sa bude môcť Slovensko venovať skutočným problémom, pretože je absurdné, aby v čase, keď sociálne a ekonomicky kolabuje krajina, vláda riešila diplomovky. Matovič musí odstúpiť – robí Slovensku strašnú hanbu.


Jaroslav Paška
podpredseda SNS

Dobrý vzdelávací systém je postavený na záujme, nárokoch a zodpovednosti. Záujme získať vzdelanie na uplatnenie sa v živote. Nárokoch spoločnosti na druh vedomostí a zručností potrebných na výkon profesie. Na zodpovednosti vzdelávacej inštitúcie poskytnúť odbornú prípravu a záverečným dokladom garantovať mieru spôsobilosti absolventa. Štát preto musí trvať na plnej zodpovednosti inštitúcií vydávajúcich absolventské vysvedčenia či diplomy. V prípade zlyhania ich nekompromisne sankcionovať, aj rušiť. Súčasné politické zľahčovanie podvodov pri záverečných skúškach bude mať vážne dôsledky. Veď už neodborná práca kominára či elektrikára hrozí vážnymi škodami na majetku, zdraví, aj životoch. U nedovzdelaných kvázi lekárov, stavebných inžinierov či iných absolventov s pochybne získanými diplomami pôjde o ešte vážnejšie konzekvencie. Popri politických šarvátkach o spôsobilosti, morálke a charaktere Matoviča, Gröhlinga a Kollára nám, bohužiaľ, unikol aspekt plnej zodpovednosti školiteľov, oponentov a dotknutých škôl. Tí boli totiž z našich daní riadne zaplatení za to, že plagiátorstvo pri posudzovaní diplomových prác odhalia. Takúto ľahostajnosť či korupciou zaváňajúce obchádzanie povinností v akademickom prostredí však štát nesmie tolerovať.


Roman Stopka
predseda Práce slovenského národa (PSN)

Som zhnusený postojom predstaviteľov štátnej moci i masmédií k získavaniu vysokoškolských titulov aj z ich degradácie na predmet tupého prekrikovania. Hanba naháňa titul udeľujúce vysoké školy! Na podivenie, ich autority mlčia. Kto klame, je klamár, kto kradne, je zlodej, kto vraždí, je vrah. To platí ešte po celom svete, len u nás už nie. Také pojmy ako česť, zodpovednosť, akademická i štátna autorita boli hodené do hnoja v chlieve nových predstaviteľov štátu a nositelia tohto zločinu sa bezočivo smejú ľuďom do tváre. Bagatelizovať tento zámerne vyvolaný, štátu škodiaci stav, do podoby škriepky či farizejskej ľútosti, môžu len tupí ignoranti na najvyšších postoch štátnej moci. Predpokladám, že voliči, ktorí im dali svoj hlas, očakávali zlepšenie riadenia štátu, a nie jeho hanobenie. Ak aj pripustím, že ich vysokoškolské tituly sú len označením vedomostí a schopností, ktoré mali štúdiom získať, nemôžem nevidieť škody, ktoré na vzdelávacom systéme a morálke celej spoločnosti páchajú. Mali by robiť to, za čo ich ľudia platia. Aj poslanci sú platení za tvorbu zákonov, nie za likvidáciu štátnej autority. Samoočistná schopnosť NR SR bola zničená, zato svojvôľa vládcov prekvitá. Národná rada i vláda sú výkladné skrine SR pre svet. Podľa nich sa tvorí obraz o Slovensku. Robia však tak, aby zosmiešňovali to, čo majú reprezentovať. Spôsobujú hanbu a ešte sa tým chvália. Občan to trpí vo viere, že náprava predsa len príde, lebo krivosť je neuveriteľná. Lenže, pozor! Za takouto záclonou sa pohodlne dá schovať nezodpovedná národnostná politika, predaj letiska na Sliači, aj bremeno pôžičiek.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.