VLÁDNA POMOC VYVOLENÝM – KAŽDÁ EPIDEMIOLOGICKÁ AMBULANCIA DOSTANE MESAČNE 11 836 EUR

Jaroslav Paška: Zdá sa, že nám neostáva iné, ako začať spájať sily, konsolidovať odborné kapacity a postaviť na nohy zmysluplnú alternatívu k podivnej suite politických klaunov a dobrodruhov, ktorí sa nedopatrením zmocnili vlády nad Slovenskom.

Foto EXTRA PLUS
Dátum 22.05.2020

Najvyššie ústavné trio vláda, parlament a prezidentka, prelomili včerajšou implementáciou zmätočného zákona č. 125/2020 Z.z. absolútne dno nášho doterajšieho legislatívneho suterénu.  Keď dňa 13. 5. 2020 schválila NR SR 89 hlasmi zo 140 prítomných poslancov vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti (tlač 78) súdny človek očakával, že prezidentská kancelária túto mätež pojmov, znôšku nezmyslov a legislatívnych prešľapov obratom vráti parlamentu na prepracovanie. Veď v civilizovanom svete je zdravotná starostlivosť, aj kvôli transparentnosti a prehľadnosti pre verejnosť, prísne špecializovaná. Ak ide pacient do reumatologickej ambulancie, vie že tam nájde špecialistu reumatológa. V diabetologickej ambulancii diabetológa, v chirurgickej chirurga, v onkologickej onkológa, urologickej urológa a pod. Na Slovensku už nie. 

Naša nová vrchnosť zákonom č. 125/2020 Z.z. zriadila tzv. „EPIDEMIOLOGICKÉ AMBULANCIE“, kde sa namiesto príslušne vzdelaného lekára špecialistu EPIDEMIOLÓGA (spĺňajúceho podmienky nariadenia vlády SR č.513/2011 Z.z. z 14. decembra 2011) má pacientovi s podozrením na COVID-19 a súčasne s inými zdravotnými ťažkosťami venovať z rozhodnutia štátnej moci lekár s niektorou zo 45 iných, vrchnosťou vybratých špecializácií (napr. endokrinológ, nefrológ, či lekár nukleárnej medicíny, lekár pracovného lekárstva, alebo imunoalergológ a pod.). 

Lekár špecialista so zameraním uvedeným v názve ambulancie - EPIDEMIOLÓG na Matovičovsko, Kollárovsko, Čaputovskom Slovensku však v EPIDEMIOLOGICKEJ AMBULANCII (podľa schváleného zákona) nemá čo zavadzať!

Možno, ak by si tvorcovia zákona, aj už vyššie spomenuté „HLAVY POMAZANÉ“ neplietli pojmy a rozumeli rozdielom v termínoch EPIDEMIOLÓGIA, EPIDEMIOLÓG a EPIDÉMIA, predišli by stupídnym formuláciám nielen v texte zákona, ale neraz aj vo svojich vlastných verejných vystúpeniach. 

Keď totiž hlavný hygienik hovorí o zavádzaní protiEPIDEMICKÝCH opatrení, hovorí o opatreniach na potlačenie a likvidáciu EPIDÉMIE, čo má prirodzene logiku. Na druhej strane ak počujeme z úst predsedu vlády, ministra zdravotníctva, ale aj iných ústavných činiteľov, či redaktorov a moderátorov náruživo rozprávať o zavádzaní protiEPIDEMIOLOGICKÝCH opatrení, vidíme, že vo svojej prostoduchosti ani netušia, ako sa verejne zhadzujú nekompetentným táraním o opatreniach proti EPIDEMIOLÓGOM, ľuďom na ktorých pomoc a odbornosť sa dnes spoliehame ! 

Ak teda niekto chcel v zákone zvýrazniť osobitné postavenie niektorých špecializovaných ambulancií vo vzťahu k pacientom dotknutým ochorením COVID-19, bolo primerané, legislatívne správne a čisté použiť primárne označenie ambulancie podľa špecializácie prevádzkujúceho lekára s následným prívlastkom EPIDEMICKÁ (ako napr. GERIATRICKO-EPIDEMICKÁ AMBULANCIA) a nie zavádzajúce označenie „epidemiologická ambulancia“.

Ale poďme od terminológie k meritu veci. V kontexte skutočnosti, že v období núdzového stavu je možné uložiť všetkým zdravotníckym pracovníkom (aj špecializovaným ambulanciám) pracovnú povinnosť výkonu zdravotnej starostlivosti, aj vo vzťahu k pacientom s ochorením COVID-19, je absolútne nepochopiteľné, prečo vláda v akútnej ťažkej finančnej situácii vôbec zriaďuje takúto exkluzívnu sieť odborných pracovísk (obnášajúcich 45 medicínskych špecializácií) zahalených rúškom akýchsi „ EPIDEMIOLOGICKÝCH AMBULANCIÍ“. 

Ambulancií podporovaných neuveriteľne štedrou a neobvykle, priamo v zákone ustanovenou paušálnou úhradou, hoci len za jedného, jediného epidemického pacienta, vo výške až 11 836 EUR mesačne na jednu ambulanciu. 

Ak z doterajšej nemocničnej praxe pri vyšetreniach stoviek pandemických pacientov vieme odhadnúť cenu na potrebné jednorazové osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP) na jedného zdravotníckeho pracovníka (aj s rezervou) na cca 70 EUR, potom sa mesačná paušálna úhrada 11 836 EUR začína javiť ako zlatá baňa pre vyvolených a neuveriteľné plytvanie vlády s prostriedkami daňových poplatníkov na absolútne nejasný účel. Prípadné zvýšené náklady (dezinfekcia, OOPP ...) by mali byť uhrádzané podľa počtu realizovaných epidemiologicky rizikových výkonov. Kradnúť v zdravotníctve je hnusné a nemravné.

Pomaly každý deň sa z médií dozvedáme o nových miliardách pôžičiek na účet nášho štátu a bezmocne sa pozeráme, ako ich v zapätí nová vláda rozhadzuje na všelijaké nezmysly. Popri tom vytvára chaos v spoločnosti, zadlžuje nás (aj naše deti) a neustálymi perzekúciami, či obmedzeniami devastuje hospodárske základy doposiaľ úspešne sa rozvíjajúcej Slovenskej republiky. Preto sa zdá, že nám neostáva iné, ako začať spájať sily, konsolidovať odborné kapacity a postaviť na nohy zmysluplnú alternatívu k podivnej suite politických klaunov a dobrodruhov, ktorí sa nedopatrením zmocnili vlády nad Slovenskom.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.