VOĽBY SÚ LEN HROU NA DEMOKRACIU A SLOBODU
Predstava, že rozdelenie spoločnosti, či jej polarizácia sa dá eliminovať len nejakým stretnutím lídrov politických strán, či všeobecnými výzvami k slušnosti, ústretovosti a tolerantnosti, je len „planá nádej“. Hra s voľbami a súperenie politických strán sú len súčasťou politických technologických operácii na vyvolanie zdania demokracie a slobody.
Príčiny polarizovanej spoločnosti sú oveľa hlbšie. Po drsnej streľbe na premiéra Slovenska, sa ešte intenzívnejšie ako predtým ozývajú slová o polarizácii spoločnosti, o jej rozdelení na protichodné tábory. Tragickú udalosť v krajine sprevádzajú rôzne výroky, súdy, názory, pokusy o analýzy. Mnohé z nich povrchné, „rýchlopalné, nepremyslené, emocionálne. Neraz zjednodušené až naivné. Iné sú fundovanejšie, premyslenejšie a triezve, so snahou i šancou hľadať a nájsť skutočné príčiny toho, čo sa udialo a prečo. Samozrejme na nájdenie skutočných príčin súčasného stavu spoločnosti – jej rozkolu a polarizácie, bude potrebný dlhý čas a skutočne úprimná snaha nájsť pravdu o faktoroch, ktoré ho spôsobili. S cieľom eliminovania príčin a stabilizovania života spoločnosti v duchu skutočne ľudskej a občianskej jednoty. Niektorí politológovia sa už pokúšajú určiť obdobia a príčiny, kedy tento negatívny jav polarizácie začal. Jedni uvádzajú období vzniku a trvania epidémie Covid 19, iní spomínajú deväťdesiate roky za vlády vedenej Vladimírom Mečiarom.
Bude zaujímavé sledovať, či sa pri tomto „hľadaní“ niekto odváži ísť do obdobia, či skôr do príčin, súvisiacich so zmenou politického a ekonomického systému na Slovensku v novembri 1989. Zmenou vážnou a výraznou, pretože znamenala vznik zásadných sociálnych rozdielov medzi skupinami občanov v našej krajine. Uvedená zmena priniesla vznik , vo veľmi krátkom období, zbohatlíkov, milionárov, neskôr oligarchov, ktorí sa rýchlo sformovali do „smotánky“, či „horných desať tisíc“. Ostatné milióny občanov sa dostali do postavení, kedy ich životné podmienky ostali závisle od uvedenej skupinky „horných desať tisíc“ a od zahraničných investorov. Nezačala sa práve tam etapa rozdelenia spoločnosti a jej postupnej polarizácie?! Mohlo nedôjsť k rozdeleniu a postupnej polarizácii spoločnosti, keď jedni občania z rozpadu (či rozloženia) socializmu získali majetok, kapitál, firmu a svoje nadštandardné postavenie v spoločnosti, a druhí stratili aj tie istoty a solídne životné podmienky, ktoré v minulosti mali?
Tieto sociálne rozdiely zapríčinili rôzne postavenie a diametrálne odlišné kvality života občanov, ktoré sa odvtedy stále prehlbovali a prehlbujú. Na takéto veci, ktoré súvisia s krivdami, nespravodlivosťou, podvodmi a klamstvami sa tak ľahko nezabúda. Dôkazom toho sú nezabudnuté krivdy, ktoré dodnes pociťujú generácie farebného obyvateľstvo v USA za utrpenie svojich predkov, zavlečených do otroctva zo svojich pôvodných domovov. U časti našich občanov sa pocit krivdy tiež nevytráca ľahko. Ako sa majú cítiť a cítia tí, ktorí sa v dôvere v novú demokraciu, slobodu, spravodlivosť nechali presvedčiť na podporu zrieknutia sa minulého systému – socializmu, a potom zistili, čo bolo podstatou takzvanej „revolúcie“. Veď kým pod heslami „za spravodlivosť, demokraciu, slobodu, rovnosť, ….“ mnohí očakávali uplatňovanie týchto pravidiel v živote spoločnosti, iná skupina privatizovala majetok štátu, vytvorený niekoľkými generáciami občanov Československa. Okradla ostatných o hodnoty vytvorené týmito generáciami, prisvojila si ich a dodnes si na nich buduje a prehlbuje svoj blahobyt. Ak si uvedomíme, že obdobie, či systém, v ktorom sa uvedené hodnoty vytvorili a z ktorých mnohí žijú a viac či menej profitujú, oficiálne pomenovali „zločineckým“, je možné sa k uvedenej skrivodlivosti stavať ľahostajne? Dá sa s lžou, klamstvom, zákernosťou a podlosťou jednoducho zmieriť?
Dnes niektorí tvrdia a opakujú, že rozdelenú a polarizovanú spoločnosť môžu zmeniť „slušní politici“, alebo akési abstraktné „dobro“, ústretovosť, tolerancia a politika uskutočňovaná v takomto duchu. Týmto „odborníkom“ je potrebné pripomenúť, čo je podstatou politiky. Politika je koncentrovaná ekonomika. To znamená, že v nej sú koncentrovane vyjadrené ekonomické záujmy tried. Dnes sú ekonomicky vládnucou triedou oligarchovia a vlastníci výrobných prostriedkov. Im slúžia a ich „obsluhujú“ politici, ktorí sú touto vládnucou triedou priamo i nepriamo „postrkovaní“ na politický piedestál. Prostredníctvom peňazí a vplyvu, ktorý má nadnárodný i národný kapitál k dispozícií. A ak prebieha takzvaný „politicky boj“ v spoločnosti, tak je to boj o ekonomické záujmy tej, alebo onej skupiny oligarchie. To je podstata i dôvod problémov, ktoré sa odrážajú aj v súčasnom politickom boji na Slovensku. Hra s voľbami a súperenie politických strán sú len súčasťou politických technologických operácii na vyvolanie zdania demokracie a slobody.
Avšak predstava, že rozdelenie spoločnosti, či jej polarizácia sa dá eliminovať len nejakým stretnutím lídrov politických strán, či všeobecnými výzvami k slušnosti, ústretovosti a tolerantnosti, je len „planá nádej“. Bez hlbokej a objektívnej analýzy podstaty problémov v krajine a spoločnosti, bez revízie sľúbených a realizovaných opatrení to nepôjde. Tak, ako to nepôjde ani bez vytvorenia podmienok a predpokladov na očistenie politickej, ale aj ekonomickej sféry od ľudí s praktikami korupcie, podvodov, klamstva. Bez prepracovania a zavedenia do praxe opatrení na vyžadovanie primeranej politickej, právnej, finančnej zodpovednosti politikov za prijaté rozhodnutia, bez vyžadovania profesionálnej pripravenosti na zodpovedajúce funkcie sa nič v spoločnosti zásadne nemôže nezmeniť.
Autor je člen predsedníctva KSS
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.