WLACHOVSKÝ: PRE SLOVENSKÚ EKONOMIKU EXISTUJE IBA JEDNA ALTERNATÍVA

Miroslav Wlachovský, šéf slovenskej diplomacie: OSN je pre Slovensko najdôležitejšou platformou angažovanosti na globálnej úrovni. Ruská agresia proti Ukrajine narušila základné princípy efektívneho multilateralizmu a poriadku založeného na pravidlách. Aj to nás nabáda k posilneniu a zefektívneniu systému OSN.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 20.09.2023

Pre Slovenskú republiku, ktorej ekonomika je jednou z najotvorenejších v EÚ, je multilaterálna spolupráca životne dôležitá. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Miroslav Wlachovský na úvod všeobecnej rozpravy 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. TASR o tom v stredu informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

"OSN je pre Slovensko najdôležitejšou platformou angažovanosti na globálnej úrovni. Ruská agresia proti Ukrajine narušila základné princípy efektívneho multilateralizmu a poriadku založeného na pravidlách. Aj to nás nabáda k posilneniu a zefektívneniu systému OSN," povedal Wlachovský po otvorení všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN.

V New Yorku ako člen slovenskej delegácie sprevádza prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Multilaterálna spolupráca je podľa  jeho slov pre Slovensko jedinou možnosťou, nie jednou z možností. "Pre Slovensko s jasne otvorenou proexportne orientovanou ekonomikou neexistuje iná alternatíva. Medzinárodná spolupráca je navyše dobrým prostriedkom na presadzovanie spoločných európskych hodnôt, ktoré zdieľame," dodal.

Slovenský minister v New Yorku vystúpil aj na ministerskom okrúhlom stole k budúcnosti Medzinárodného trestného súdu (ICC), kde partneri diskutovali o potrebe revízie Rímskeho štatútu ako zakladajúcej zmluvy ICC. Podľa Wlachovského ide o dôležitú iniciatívu s cieľom posilniť medzinárodnú spravodlivosť, a to vrátane vyvodenia zodpovednosti Ruska za zločiny agresie proti Ukrajine.

Šéf slovenskej diplomacie absolvoval aj bilaterálne stretnutie so svojím tuniským kolegom Nabilom Ammarom. Táto schôdzka potvrdila obojstranný záujem o posilnenie spolupráce v hospodárskej oblasti, ako aj prehĺbenie vzťahov medzi Tuniskom a EÚ či zdieľanie skúseností pri riešení výziev spojených s migráciou.

Wlachovský sa zúčastnil aj na pilotnom ročníku konferencie Slovak Pro Summit 2023. Cieľom tohto podujatia pre desiatky úspešných slovenských profesionálov pôsobiacich v USA v oblasti kultúry a umenia, biznisu, zdravotníctva, vedy či technológií, bolo vytvoriť podmienky pre stretnutie, diskusiu i ďalšiu spoluprácu so Slovenskom.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.