ZÁCHRANCOVIA HRADOV APELUJÚ NA VLÁDU, ABY IM NEBRALA DVE PERCENTÁ Z DANE

V rokoch 2004 až 2021 bolo zo štátneho rozpočtu na obnovu národných kultúrnych pamiatok poskytnutých 98 miliónov eur, čo považujú záchrancovia hradov za žalostne málo.

Foto pixabay/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 27.11.2023

Členovia združenia Zachráňme hrady sú hlboko znepokojení úvahami a plánmi členov vlády zmeniť poukazovanie dvoch percent z daní. Poukazujú na to, že to jeden z kľúčových pilierov financovania záchrany hradov desiatkami dobrovoľníckych združení po celom Slovensku. „Členovia nepovažujú za zmysluplné stavať ľudí pred dilemu, či svojich 10, 20 alebo 50 eur tvoriacich dve percentá z dane poukážu svojim rodičom, alebo ich smerujú na dôležitú sociálnu, zdravotnú, športovú, či kultúrnu činnosť neziskového sektora, ku ktorej dobrovoľnícka záchrana národných kultúrnych pamiatok určite patrí. Neberme slovenským hradom dôležitý zdroj financovania,“ uviedol Ratibor Mazúr, predseda Zachráňme hrady, ktoré zastrešuje 34 občianskych združení.

Vyzývajú vládu a príslušné ministerstvá, aby namiesto uberania rôznych zdrojov financovania,naopak, činnosť združení podstatne finančne podporili. Poukazujú na to, že podľa správy Najvyššieho kontrolného úradu predstavuje dlh našej spoločnosti voči pamiatkam na Slovensku dve až štyri miliardy eur. „V rokoch 2004 až 2021 bolo zo štátneho rozpočtu na obnovu národných kultúrnych pamiatok poskytnutých len 98 miliónov eur, čo je žalostne málo, preto Zachráňme hrady apeluje na zásadnú zmenu v prístupe ku kultúrnemu dedičstvu,“ dodal Mazúr. V septembri združenie Zachráňme hrady odovzdalo vláde a ministerstvu kultúry petíciu viac než 17-tisíc občanov za systematické financovanie obnovy národných kultúrnych pamiatok na Slovensku a reštart programu ich obnovy nezamestnanými.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.